Intercept (8.x-1.0-alpha38) - en to it translation catalogue (187 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Status
it: Stato

en: Register
it: Registrati

en: Approve
it: Approva

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Value
it: Valore

en: Username
it: Nome utente

en: Group
it: Gruppo

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: List
it: Elenco

en: Subject
it: Oggetto

en: Actions
it: Azioni

en: Cancel
it: Annulla

en: Language
it: Lingua

en: Audience
it: Pubblico di riferimento

en: more
it: altro

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Action
it: Azione

en: Tags
it: Etichette

en: Yes
it: Sì

en: view
it: mostra

en: Tag
it: Etichetta

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: The configuration options have been saved.
it: Le opzioni di configurazione sono state salvate.

en: Image
it: Immagine

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: Schedule
it: Pianifica

en: Time
it: Data e ora

en: View
it: Visualizza

en: Manage
it: Gestisci

en: Event
it: Evento

en: Updated
it: Aggiornato

en: Total
it: Totale

en: User
it: Utente

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Email
it: E-mail

en: Created
it: Creato

en: All
it: Tutti

en: days
it: giorni

en: Active
it: Attivo

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: View arguments
it: Argomenti vista

en: From
it: Da

en: Published
it: Pubblicato

en: Filter
it: Filtra

en: Location
it: Posizione

en: Revisions
it: Revisioni

en: User role
it: Ruolo utente

en: Vote
it: Vota

en: Authored by
it: Creato da

en: Maximum
it: Massimo

en: Card Number
it: Numero carta

en: Start Date
it: Data di Inizio

en: End Date
it: Data inizio

en: Customer
it: Cliente

en: Phone
it: Telefono

en: Address
it: Indirizzo

en: Desc
it: Disc

en: By
it: Da

en: Example
it: Esempio

en: Start date
it: Data iniziale

en: End date
it: Data finale

en: Role
it: Ruolo

en: Deny
it: Blocca

en: First name
it: Nome

en: Last name
it: Cognome

en: Argument
it: Parametro

en: Profile
it: Profilo

en: Votes
it: Voti

en: Duration
it: Durata

en: Sort by
it: Ordina per

en: Authored on
it: Creato il

en: Approved
it: Approvato

en: minutes
it: minuti

en: Display name
it: Nome visualizzato

en: Parameters
it: Parametri

en: Create new revision
it: Crea una nuova revisione

en: Select list
it: Elenco di selezione

en: author
it: autore

en: Revert
it: Ripristina

en: Hours
it: Ore

en: People
it: Persone

en: Blocked
it: Bloccato

en: Results
it: Risultati

en: Revisions for %title
it: Revisioni per %title

en: Revision
it: Revisione

en: Permissions
it: Permessi

en: Availability
it: Disponibilità

en: Changed
it: Modificato

en: Denied
it: Negato

en: @type: deleted %title.
it: @type: %title eliminato.

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Revision of %title from %date
it: Revisione di %title del %date

en: Analysis
it: Analisi

en: Apply
it: Applica

en: Copy
it: Copia

en: Canceled
it: Annullati

en: Date range
it: Intervallo date

en: Mapping
it: Mappatura

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler ripristinare la revisione da %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler eliminare la revisione da %revision-date?

en: Usage
it: Utilizzo

en: Offset
it: Scostamento

en: types
it: tipi

en: Selection type
it: Tipo di selezione

en: Any
it: Qualunque

en: User Role
it: Ruolo utente

en: Emails
it: E-mail

en: Go back
it: Indietro

en: About
it: Informazioni

en: Sort direction
it: Direzione ordinamento

en: Route
it: Itinerario

en: Embed
it: Integra

en: Dates
it: Date

en: Rule
it: Regola

en: Card number
it: Numero carta

en: Flags
it: Contrassegni

en: Reservation
it: Prenotazione

en: Reservation ID
it: ID  prenotazione

en: Autocomplete
it: Autocompletamento

en: Created by
it: Creato da

en: Locations
it: Posizioni

en: location
it: posizione

en: Current user
it: Utente corrente

en: Delete all revisions
it: Elimina tutte le revisioni

en: Scheduled
it: Pianificazioni

en: Image Thumbnail
it: Miniatura

en: And
it: E

en: View name
it: Nome della vista

en: No user
it: Nessun utente

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: - All -
it: - Tutto -

en: Publishing status
it: Stato di pubblicazione

en: Copy of the revision from %date.
it: Copia della revisione del %date.

en: Neutral
it: Neutrale

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Current revision
it: Revisione attuale

en: Archived
it: Archiviato

en: No people available.
it: Nessuna persona disponibile.

en: Find and manage people interacting with your site.
it: Trova e gestisci le persone che interagiscono con il tuo sito.

en: Exposed
it: Esposto

en: Select any filter and click on Apply to see results
it: Seleziona qualsiasi filtro e clicca su Applica per visualizzare i risultati

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
it: Si è verificato un errore durante l'esecuzione di @operation con argomenti: @args

en: View mode
it: Modo di visualizzazione

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
it: Gestisci profili utente, ruoli e permessi.

en: Capacity
it: Capacità posti

en: Equipment
it: Attrezzatura

en: Master
it: Principale

en: Change handler
it: Cambia handler

en: View used to select the entities
it: Vista utilizzata per selezionare le entità

en: There is no @label yet.
it: Non esiste ancora @label.

en: Reference type
it: Tipo di riferimento

en: Time type
it: Tipo di ora

en: 24 hour time
it: Ora in formato 24 ore

en: 12 hour time
it: Ora in formato 12 ore

en: Reference method
it: Metodo di riferimento

en: An entity field containing a path alias and related data.
it: Un campo di entità che contiene un alias di percorso e i relativi dati.

en: Create referenced entities if they don't already exist
it: Crea le entità messe in relazione se non esistono

en: REST export
it: Esportazione REST

en: Sort settings
it: Impostazioni ordinamento

en: Revision translation affected
it: Traduzione della revisione interessata

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
it: Indica se l'ultima modifica di una traduzione fa riferimento alla revisione attuale.

en: @date by @username
it: @date da @username

en: Date (e.g. @format)
it: Data (es. @format)

en: Time type: @time_type
it: Tipo di ora: @time_type

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
it: Vuoi veramente ripristinare la traduzione @language alla revisione del %revision-date?

en: Revert content shared among translations
it: Ripristina contenuto condiviso tra traduzioni

en: Name or email contains
it: Nome utente o e-mail contenente

en: Bundle assigned to the auto-created entities.
it: Bundle assegnato alle entità create automaticamente.
