Intercept (8.x-1.0-alpha39) - en to ar translation catalogue (160 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Status
ar: الحالة

en: Register
ar: التسجيل

en: Approve
ar: الموافقة

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إضافة

en: Operations
ar: عمليات

en: Value
ar: القيمة

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Group
ar: المجموعة

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: List
ar: لائحة

en: Subject
ar: الموضوع

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Audience
ar: جمهور

en: more
ar: المزيد

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Action
ar: إجراء

en: On
ar: في

en: Tags
ar: وسوم

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: view
ar: عرض

en: Tag
ar: وسم

en: Advanced options
ar: الخيارات المتقدمة

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: The configuration options have been saved.
ar: تم حفظ خيارات الضبط.

en: Link
ar: رابط

en: Image
ar: الصورة

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Feed
ar: التلقيمة

en: Name
ar: الاسم

en: Label
ar: التسمية

en: Preview
ar: معاينة

en: Save
ar: حفظ

en: True
ar: صحيح

en: False
ar: خطأ

en: Default
ar: الافتراضي

en: Schedule
ar: الجدول الزمني

en: Time
ar: الوقت

en: View
ar: عرض

en: Manage
ar: تسيير

en: Teaser
ar: موجز

en: Event
ar: الحدث

en: Updated
ar: التحديث

en: User Name
ar: اسم المستخدم

en: Keywords
ar: الكلمات المفتاحية

en: Total
ar: المجموع

en: ID
ar: المعرف ID

en: User
ar: المستخدم

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Created
ar: الإنشاء

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: نشط

en: Block
ar: الصندوق

en: Page
ar: الصفحة

en: Off
ar: إيقاف

en: From
ar: من

en: Published
ar: منشور

en: Filter
ar: انتقاء

en: Location
ar: الموضع

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Revisions
ar: المراجعات

en: User role
ar: دور المستخدم

en: Vote
ar: صوّت

en: Authored by
ar: ألّفه

en: Maximum
ar: أقصى قيمة

en: Address
ar: العنوان

en: Desc
ar: تنازلي

en: By
ar: بواسطة

en: Group name
ar: اسم المجموعة

en: Events
ar: الفعاليات

en: Start date
ar: تاريخ البداية.

en: End date
ar: تاريخ النهاية.

en: Role
ar: الدور

en: Deny
ar: امنع

en: First name
ar: الاسم الشخصي

en: Last name
ar: الاسم العائلي

en: Argument
ar: وسيط

en: Template
ar: القالب

en: Profile
ar: ملفات المستخدمين

en: Votes
ar: الأصوات

en: Duration
ar: المدة الزمنية

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Authored on
ar: أُنشِئ يوم

en: Approved
ar: معتمد

en: minutes
ar: دقائق

en: Display name
ar: اسم العرض

en: Features
ar: الخصائص

en: Create new revision
ar: أنشئ نسخة جديدة

en: Select list
ar: لائحة الخيارات

en: author
ar: مؤلف

en: Revert
ar: استرجع

en: People
ar: الأشخاص

en: Blocked
ar: ممنوع

en: Results
ar: النتائج

en: Revisions for %title
ar: مراجعات %title

en: Revision
ar: مراجعة

en: Permissions
ar: الصلاحيات

en: Changed
ar: تم التغير

en: @type: deleted %title.
ar: @type: %title حُذف.

en: ‹ Previous
ar: ‹ السابق

en: Next ›
ar: التالي ›

en: Revision of %title from %date
ar: نسخة %date من %title

en: Analysis
ar: التحليل

en: Apply
ar: تطبيق

en: Examples
ar: أمثلة

en: Copy
ar: نسخ

en: Canceled
ar: تم الإلغاء

en: Date range
ar: مجال التاريخ

en: Mapping
ar: إقران

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف مراجعة %revision-date؟

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف مراجعة %revision-date؟

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Featured
ar: متميز

en: types
ar: أنواع

en: Selection type
ar: نوع الاختيار

en: Any
ar: أي من

en: User Role
ar: دور المستخدم

en: About
ar: حول

en: Sort direction
ar: اتجاه الترتيب

en: Route
ar: الطريق

en: Dates
ar: التواريخ

en: Rule
ar: قاعدة

en: Bundle
ar: الحزمة

en: Current user
ar: المستخدم الحالي

en: Delete all revisions
ar: حذف كافة المراجعات

en: Abbreviation
ar: اختصار

en: View name
ar: اسم الرؤية

en: No user
ar: لا يوجد مستخدم

en: Placeholder
ar: الرمز البديل

en: - All -
ar: - الكل -

en: Copy of the revision from %date.
ar: نسخة من مراجعة %date.

en: Full content
ar: المحتوى الكامل

en: No people available.
ar: لا يوجد أشخاص.

en: Find and manage people interacting with your site.
ar: بحث وإدارة الأشخاص المتفاعلين مع موقعك.

en: UUID
ar: المعرف UUID

en: View mode
ar: نمط المشاهدة

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ar: إدارة حسابات المستخدمين والأدوار والصلاحيات.

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Master
ar: الرئيسي

en: Change handler
ar: تغيير المعالج

en: Reference type
ar: نوع المرجع

en: Time type
ar: نوع الوقت

en: 24 hour time
ar: وقت 24 ساعة

en: 12 hour time
ar: وقت 12 ساعة

en: Create referenced entities if they don't already exist
ar: إنشاء الكيانات المشار إليها إذا لم تكن موجودة

en: Sort settings
ar: إعدادات الترتيب

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ar: يشير إلى أن التحرير الأخير للترجمة من مراجعة جديدة

en: Bundle assigned to the auto-created entities.
ar: الحزمة المختارة للكيانات المنشأة آلياً
