IntlDate (1.0.0-beta1) - en to id translation catalogue (20 entries)

en: Language
id: Bahasa

en: Date
id: Tanggal

en: Name
id: Nama

en: Date format
id: Format tanggal

en: Time zone
id: Zona waktu

en: Pattern
id: Pola

en: Add format
id: Tambah format

en: Save format
id: Simpan format

en: Custom date format updated.
id: Format tanggal gubahan sudah dimutakhirkan.

en: Custom date format added.
id: Format tanggal ubahan sudah ditambahkan.

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
id: Nama mesin yang mudah dibaca. Hanya bisa berisi huruf kecil, angka, dan garis bawah.

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
id: Pilih format untuk menampilkan tanggal. Pastikan untuk menetapkan format yang sesuai untuk bidang, misalnya menghilangkan waktu untuk bidang yang hanya memiliki tanggal.

en: Name of the date format
id: Nama format tanggal

en: @name format: @date
id: Format @name: @date

en: The machine-readable name must be unique, and can only contain lowercase letters, numbers, and underscores. Additionally, it can not be the reserved word "custom".
id: Nama yang dapat dibaca mesin harus unik, dan hanya boleh terdiri dari huruf kecil, angka, dan garis bawah. Selain itu, nama tersebut tidak boleh menggunakan kata "custom".

en: Are you sure you want to delete the format %name : %format?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus format %name : %format?

en: - Default site/user time zone -
id: - Zona waktu utama situs/pengguna -

en: Date format: @date_format
id: Format tanggal: @date_format

en: Time zone: @timezone
id: Zona waktu: @timezone

en: The existing format/name combination has not been altered.
id: Format/kombinasi nama yang ada saat ini belum diubah.
