IntlDate (1.0.0-beta1) - en to ja translation catalogue (22 entries)

en: Language
ja: 言語

en: Date
ja: 日付

en: Name
ja: 名前

en: Date format
ja: 日付の書式

en: Time zone
ja: タイムゾーン

en: Pattern
ja: パターン

en: Format string
ja: 書式文字列

en: Add format
ja: 書式を追加

en: Save format
ja: フォーマットの保存

en: Custom date format updated.
ja: カスタム日付フォーマットが更新されました。

en: Custom date format added.
ja: カスタム日付フォーマットが追加されました。

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
ja: 固有のシステム内部名称。半角英数字とアンダースコアのみ利用できます。

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
ja: 日時を表示する書式を選択してください。フィールドに適した書式を設定するようにしてください。例えば、日付だけのフィールドであれば時間を省きます。

en: Format: @display
ja: 書式: @display

en: Name of the date format
ja: 日付フォーマットの名前

en: @name format: @date
ja: @name フォーマット: @date

en: The machine-readable name must be unique, and can only contain lowercase letters, numbers, and underscores. Additionally, it can not be the reserved word "custom".
ja: システム内部名称は固有のものでなくてはならず、小文字の半角英数字とアンダースコアのみを含めることができます。加えて、予約語である "custom" を含めることはできません。

en: Are you sure you want to delete the format %name : %format?
ja: フォーマット %name : %format を本当に削除しますか？

en: - Default site/user time zone -
ja: - デフォルトサイト・ユーザータイムゾーン -

en: Date format: @date_format
ja: 日付フォーマット: @date_format

en: Time zone: @timezone
ja: タイムゾーン: @timezone

en: The existing format/name combination has not been altered.
ja: 既存のフォーマット/名前の組み合わせは変更されていません。
