IntlDate (1.0.0) - en to fr translation catalogue (34 entries)

en: Language
fr: Langue

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Date format
fr: Format de date

en: Time zone
fr: Fuseau horaire

en: Pattern
fr: Motif

en: Format string
fr: Chaine de format

en: Add format
fr: Ajouter un format

en: Save format
fr: Enregistrer le format

en: Custom date format updated.
fr: Le format de date personnalisé a été mis à jour.

en: Custom date format added.
fr: Le format de date personnalisé a été ajouté.

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Un nom système. Ne peut contenir que des lettres minuscules, chiffres, et tirets bas.

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
fr: Choisir un format pour afficher la date. Vérifiez que le format soit approprié au champ, c'est à dire sans ajouter l'heure pour un champ ne devant contenir qu'une date.

en: Format: @display
fr: Format : @display

en: Name of the date format
fr: Nom du format de date

en: @name format: @date
fr: Format @name : @date

en: Fallback date format
fr: Format de date de repli

en: The machine-readable name must be unique, and can only contain lowercase letters, numbers, and underscores. Additionally, it can not be the reserved word "custom".
fr: Le nom système doit être unique, et ne peut contenir que des lettres minuscules, des nombres, et des tirets bas. De plus, il ne peut être le mot réservé "custom".

en: Are you sure you want to delete the format %name : %format?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le format %name : %format ?

en: - Default site/user time zone -
fr: - Fuseau horaire par défaut du site/de l'utilisateur -

en: Date format: @date_format
fr: Format de la date : @date_format

en: Time zone: @timezone
fr: Fuseau horaire : @timezone

en: The existing format/name combination has not been altered.
fr: La combinaison de format/nom existante n'a pas été modifiée.

en: HTML Date
fr: Date HTML

en: HTML Datetime
fr: Date et heure HTML

en: HTML Month
fr: Mois HTML

en: HTML Time
fr: Heure HTML

en: HTML Week
fr: Semaine HTML

en: HTML Year
fr: Année HTML

en: HTML Yearless date
fr: Date HTML sans année

en: Default long date
fr: Date longue par défaut

en: Default medium date
fr: Date moyenne par défaut

en: Default short date
fr: Date courte par défaut
