IntlDate (1.0.2) - en to nl translation catalogue (32 entries)

en: Language
nl: Taal

en: Date
nl: Datum

en: Name
nl: Naam

en: Date format
nl: Datumnotatie

en: Time zone
nl: Tijdzone

en: Pattern
nl: Patroon

en: Format string
nl: Opmaakstring

en: Add format
nl: Opmaak toevoegen

en: Save format
nl: Opmaak opslaan

en: Custom date format updated.
nl: Aangepaste datumnotatie bijgewerkt.

en: Custom date format added.
nl: Aangepaste datumnotatie toegevoegd.

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
nl: Een unieke systeemnaam. Kan alleen kleine letters, cijfers en onderstrepingstekens bevatten.

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
nl: Kies een formaat voor de datumweergave. Let op dat het formaat past bij de waarde van het veld. Laat bijvoorbeeld de tijd weg voor een veld dat alleen maar een datum bevat.

en: Format: @display
nl: Opmaak: @display

en: Name of the date format
nl: Naam van de datumnotatie

en: @name format: @date
nl: notatie @name: @date

en: Fallback date format
nl: Fallback datumnotatie

en: The machine-readable name must be unique, and can only contain lowercase letters, numbers, and underscores. Additionally, it can not be the reserved word "custom".
nl: De systeemnaam moet uniek zijn, en mag alleen bestaan uit kleine letters, cijfers en onderstrepingstekens. Het gereserveerde woord 'custom' is niet toegestaan.

en: Are you sure you want to delete the format %name : %format?
nl: Weet u zeker dat u de indeling %name : %format wilt wissen?

en: - Default site/user time zone -
nl: - Standaardtijdzone site/gebruiker -

en: Date format: @date_format
nl: Datumnotatie: @date_format

en: Time zone: @timezone
nl: Tijdzone: @timezone

en: The existing format/name combination has not been altered.
nl: De bestaande combinatie van notatie/naam is niet gewijzigd.

en: HTML Date
nl: HTML datum

en: HTML Month
nl: HTML maand

en: HTML Time
nl: HTML tijd

en: HTML Week
nl: HTML week

en: HTML Year
nl: HTML jaar

en: HTML Yearless date
nl: HTML datum zonder jaar

en: Default long date
nl: Standaarddatum - lang

en: Default medium date
nl: Standaarddatum - middel

en: Default short date
nl: Standaarddatum - kort
