IntlDate (1.1.0) - en to it translation catalogue (32 entries)

en: Language
it: Lingua

en: Date
it: Data

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: Date format
it: Formato data

en: Time zone
it: Fuso orario

en: Pattern
it: Modello

en: Format string
it: Stringa del formato

en: Add format
it: Aggiungi formato

en: Save format
it: Salva il formato

en: Custom date format updated.
it: Il formato personalizzato della data è stato aggiornato.

en: Custom date format added.
it: Il formato personalizzato della data è stato aggiunto.

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
it: Un nome univoco ad uso interno. Può contenere solo lettere minuscole, numeri e underscore.

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
it: Scegliere un formato per la visualizzazione della data. Assicurarsi di impostare un formato appropriato per il campo, cioè per esempio omettendo l'ora per un campo che può contenere solo la data.

en: Format: @display
it: Formato: @display

en: Name of the date format
it: Nome del formato data

en: @name format: @date
it: Formato @name: @date

en: The machine-readable name must be unique, and can only contain lowercase letters, numbers, and underscores. Additionally, it can not be the reserved word "custom".
it: Il nome leggibile dalla macchina deve essere univoco e può contenere solo lettere minuscole, numeri e underscore. Inoltre, non può contenere la parola riservata «custom»

en: Are you sure you want to delete the format %name : %format?
it: Vuoi veramente eliminare il formato %name : %format?

en: - Default site/user time zone -
it: - Fuso orario predefinito per sito/utente -

en: Date format: @date_format
it: Formato data: @date_format

en: Time zone: @timezone
it: Fuso orario: @timezone

en: The existing format/name combination has not been altered.
it: La combinazione formato/nome esistente non è stata alterata.

en: HTML Date
it: Data HTML

en: HTML Datetime
it: Data e ora HTML

en: HTML Month
it: Mese HTML

en: HTML Time
it: Ora HTML

en: HTML Week
it: Settimana HTML

en: HTML Year
it: Anno HTML

en: Default long date
it: Formato predefinito data lunga

en: Default medium date
it: Formato predefinito data media

en: Default short date
it: Formato predefinito data corta
