IntlDate (1.1.0) - en to pl translation catalogue (33 entries)

en: Language
pl: Język

en: Date
pl: Data

en: Name
pl: Nazwa

en: Label
pl: Etykieta

en: Date format
pl: Format daty

en: Time zone
pl: Strefa czasowa

en: Pattern
pl: Wzorzec

en: Format string
pl: Wyrażenie formatujące

en: Add format
pl: Dodaj format

en: Save format
pl: Zapisz format

en: Custom date format updated.
pl: Zaktualizowano własny format daty.

en: Custom date format added.
pl: Dodano własny format daty.

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
pl: Unikalna nazwa wewnętrzna. Może zawierać jedynie małe litery, cyfry i łączniki.

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
pl: Wybierz format wyświetlania daty. Pamiętaj aby ustawić odpowiedni format pola tzn. pomiń czas w polu, które ma tylko datę.

en: Name of the date format
pl: Nazwa formatu daty

en: @name format: @date
pl: Format @name: @date

en: Fallback date format
pl: Awaryjny format zapisu daty

en: The machine-readable name must be unique, and can only contain lowercase letters, numbers, and underscores. Additionally, it can not be the reserved word "custom".
pl: Identyfikator systemowy musi być unikalny i może zawierać wyłącznie małe litery, liczby i znaki podkreślenia. Dodatkowo, nie może być zarezerwowanym słowem "custom".

en: Are you sure you want to delete the format %name : %format?
pl: Czy na pewno usunąć format %name : %format?

en: - Default site/user time zone -
pl: - Domyślna strefa czasowa witryny/użytkownika -

en: Date format: @date_format
pl: Format daty: @date_format

en: Time zone: @timezone
pl: Strefa czasowa: @timezone

en: The existing format/name combination has not been altered.
pl: Nie zmieniono bieżącej kombinacji format/nazwa.

en: HTML Date
pl: Data HTML

en: HTML Datetime
pl: Data i czas HTML

en: HTML Month
pl: Miesiąc HTML

en: HTML Time
pl: Czas HTML

en: HTML Week
pl: Tydzień HTML

en: HTML Year
pl: Rok HTML

en: HTML Yearless date
pl: Data bez roku HTML

en: Default long date
pl: Domyślna data długa

en: Default medium date
pl: Domyślna data średnia

en: Default short date
pl: Domyślna data krótka
