IntlDate (1.1.0) - en to tr translation catalogue (33 entries)

en: Language
tr: Dil

en: Date
tr: Tarih

en: Name
tr: İsim

en: Label
tr: Etiket

en: Date format
tr: Tarih biçimi

en: Time zone
tr: Saat dilimi

en: Pattern
tr: Örüntü

en: Format string
tr: Biçimleme dizesi

en: Add format
tr: Biçim ekle

en: Save format
tr: Biçimi kaydet

en: Custom date format updated.
tr: Özelleştirilmiş tarih biçimi güncellendi.

en: Custom date format added.
tr: Özelleştirilmiş tarih biçimi eklendi.

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
tr: Benzersiz okunabilir makine adı. Sadece sayılar ve küçük harfler ve altçizgi kullanın.

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
tr: Tarihi görüntüleme biçimini seçin. Alan için uygun bir biçim ayarladığınızdan emin olun; örneğin, yalnızca tarih içeren bir alan için saati atarak.

en: Format: @display
tr: Biçim: @display

en: Name of the date format
tr: Tarih biçiminin adı

en: @name format: @date
tr: @name biçimi: @date

en: Fallback date format
tr: Yedek tarih biçimi

en: The machine-readable name must be unique, and can only contain lowercase letters, numbers, and underscores. Additionally, it can not be the reserved word "custom".
tr: Makine tarafından okunabilir ad benzersiz olmalıdır ve yalnızca küçük harf, sayı ve alt çizgi içerebilir. Ayrıca "custom" ayrılmış sözcüğü kullanılamaz.

en: Are you sure you want to delete the format %name : %format?
tr: %name : %format biçimini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: - Default site/user time zone -
tr: - Varsayılan site / kullanıcı saat dilimi -

en: Date format: @date_format
tr: Tarih biçimi: @date_format

en: Time zone: @timezone
tr: Saat dilimi: @timezone

en: HTML Date
tr: HTML Tarihi

en: HTML Datetime
tr: HTML Tarih Saat

en: HTML Month
tr: HTML Ay

en: HTML Time
tr: HTML Zaman

en: HTML Week
tr: HTML Hafta

en: HTML Year
tr: HTML Yıl

en: HTML Yearless date
tr: HTML Yılsız tarih

en: Default long date
tr: Varsayılan uzun tarih

en: Default medium date
tr: Varsayılan orta tarih

en: Default short date
tr: Varsayılan kısa tarih
