IntlDate (1.2.0) - en to uk translation catalogue (34 entries)

en: Language
uk: Мова

en: Date
uk: Дата

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Label
uk: Мітка

en: Date format
uk: Формат дати

en: Time zone
uk: Часовий пояс

en: Pattern
uk: Шаблон

en: Format string
uk: Рядок формату

en: Add format
uk: Додати формат

en: Save format
uk: Зберегти формат

en: Custom date format updated.
uk: Власний формат дати оновлено.

en: Custom date format added.
uk: Власний формат дати додано.

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
uk: Унікальна машино-читабельна назва. Може містити лише латинські літери нижнього регістру, цифри та символи підкреслення.

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
uk: Виберіть формат для відображення дати. Перевірте, щоб задати формат, який підходить для даного поля, тобто опускайте час для поля, яке має тільки дату.

en: Format: @display
uk: Формат: @display

en: Name of the date format
uk: Назва формату дати

en: @name format: @date
uk: Формат @name: @date

en: Fallback date format
uk: Резервний формат дати

en: The machine-readable name must be unique, and can only contain lowercase letters, numbers, and underscores. Additionally, it can not be the reserved word "custom".
uk: Машино-читабельна назва має бути унікальною і містити лише латинські літери нижнього регістру, цифри та символи підкреслення. Крім того, вона не може бути зарезервованим словом "custom".

en: Are you sure you want to delete the format %name : %format?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити формат %name : %format?

en: - Default site/user time zone -
uk: - Базовий часовий пояс сайту/користувача -

en: Date format: @date_format
uk: Формат дати: @date_format

en: Time zone: @timezone
uk: Часовий пояс: @timezone

en: The existing format/name combination has not been altered.
uk: Наявні комбінації формату/назви не змінювались.

en: HTML Date
uk: Дата HTML

en: HTML Datetime
uk: Дата і час HTML

en: HTML Month
uk: Місяць HTML

en: HTML Time
uk: Час HTML

en: HTML Week
uk: Тиждень HTML

en: HTML Year
uk: Рік HTML

en: HTML Yearless date
uk: Дата без року HTML

en: Default long date
uk: Базова довга дата

en: Default medium date
uk: Базова середня дата

en: Default short date
uk: Базова коротка дата
