Invoice Agent (szamlazz.hu) (8.x-1.0) - en to hu translation catalogue (48 entries)

en: Body
hu: Törzs

en: Prefix
hu: Előtag

en: Subject
hu: Tárgy

en: Invoice
hu: Számla

en: Note
hu: Megjegyzés

en: Do nothing
hu: Ne történjen semmi

en: Commerce
hu: Bolt

en: Batch size
hu: Kötegméret

en: Payment deadline
hu: Fizetési határidő

en: Posting
hu: Postázás

en: Payment mode
hu: Fizetési mód

en: Update password
hu: Jelszó frissítése

en: Imprest account
hu: Előlegszámla

en: Final invoice
hu: Végszámla

en: Corrective invoice
hu: Helyesbítő számla

en: Prepaid request
hu: Díjbekérő

en: Delivery note
hu: Fuvarlevél

en: E-invoice
hu: E-számla

en: This affects the default setting of an electronic or paper-based document.
hu: Ez befolyásolja, hogy elektronikus vagy papíralapú dokumentum készüjön.

en: The prefix defined on szamlazz.hu.
hu: A szamlazz.hu oldalon megadott prefix.

en: Number of days to payment deadline.
hu: Napok száma a fizetési határidőhöz.

en: Default payment mode.
hu: Alapértelmezés szerinti fizetési mód.

en: Note, it will appear on the created document.
hu: Megjegyzés, ami meg fog jelenni a létrehozott dokumentumon.

en: Customer notification by e-mail
hu: Vevő értesítése emailben

en: Do not send any notification to the customer. (not recommended)
hu: Ne legyen kiküldve semmilyen értesítés (nem ajánlott)

en: Szamlazz.hu send notification with the subject and body set there.
hu: A szamlazz.hu küldje az értesítést az ott megadott tárgy és törzs használatával.

en: Szamlazz.hu send notification with the subject and body set here.
hu: A szamlazz.hu küldje az értesítést az itt megadott tárgy és törzs használatával.

en: Invoice Agent module send notification.
hu: Az Invoice Agent modul küldje az értesítést.

en: Notification email subject.
hu: Értesítő email tárgya.

en: Notification email body.
hu: Értesítő email törzse.

en: Save document as media
hu: Dokumentum médiakénti mentése

en: Attach the document
hu: Csatolja a dokumentumot

en: Remove free items
hu: Ingyenes elemek eltávolítása

en: Post the invoice to the customer by szamlazz.hu.
hu: A szamlazz.hu postázza a számlát a vevőnek.

en: Create invoices immediately
hu: Számlák létrehozása azonnal

en: If this is enabled, then the invoices will be created when the order is saved.
hu: Ha ez engedélyezett, akkor a számlák a rendelés mentésekor készülnek.

en: Create invoices by cron
hu: Számlák létrehozása az időzítő futásakor

en: If this switch is on, orders will be processed by cron. Recommended.
hu: Ha ez engedélyezett, akkor a számlákat az időzítő készíti el. Ajánlott.

en: Your szamlazz.hu account e-mail
hu: A szamlazz.hu fiók email címe

en: Your szamlazz.hu account password
hu: A szamlazz.hu fiók jelszava

en: Your bank name
hu: Bank neve

en: The name of the bank to write to header of invoices.
hu: A számla fejlécébe írandó bank neve.

en: Tax exemption (AAM)
hu: Alanyi adómentes (AAM)

en: Paid order (eg. PayPal)
hu: Kifizetett rendelés (pl. PayPal)

en: Unpaid order (eg. bank transfer)
hu: Kifizetetlen rendelés (pl. banki utalás)

en: Closing the payment (eg. bank transfer arrived)
hu: Fizetés lezárása (pl. banki utalás megérkezett)

en: Configure the Invoice Agent module.
hu: Invoice Agent modul beállítása.

en: Invoice Agent Configuration
hu: Invoice Agent beállítása
