Islandora (2.12.1) - en to id translation catalogue (55 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Content
id: Konten

en: yes
id: ya

en: List
id: Daftar

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: File path
id: Jalur berkas

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: Password
id: Sandi

en: Weight
id: Bobot

en: Field
id: Bidang

en: Default
id: Bawaan

en: Update
id: Perbarui

en: Visible
id: Terlihat

en: Display
id: Tampilan

en: User
id: Pengguna

en: Content type
id: Jenis konten

en: Files
id: Berkas

en: no
id: tidak

en: Create
id: Buat

en: Event type
id: Jenis acara

en: Term
id: Istilah

en: Term ID
id: ID istilah

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Plain text
id: Teks biasa

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Source
id: Sumber

en: Reference
id: Referensi

en: or
id: atau

en: Content Type
id: Tipe Konten

en: is
id: adalah

en: Index
id: Indeks

en: Grid
id: Kotakan

en: Usage
id: Penggunaan

en: About
id: Tentang

en: and
id: dan

en: pixels
id: piksel

en: Bundles
id: Bundel

en: File system
id: Sistem berkas

en: Taxonomy Term
id: Istilah Taksonomi

en: Upload destination
id: Tujuan unggahan

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
id: Pilih tempat berkas terakhir harus disimpan. Penyimpanan berkas pribadi memiliki overhead yang jauh lebih besar daripada berkas publik, namun memungkinkan akses terbatas ke berkas dalam bidang ini.

en: Add media
id: Tambah media

en: Media type
id: Jenis media

en: Displaying @start - @end of @total
id: Menampilkan @start - @end dari @total

en: Muted: %muted
id: Dibisukan: %muted

en: Muted
id: Meredam

en: Add a new @entity_type.
id: Tambah sebuah @entity_type baru.

en: There is no @entity_type yet. @add_link
id: Belum ada @entity_type. @add_link

en: Display the file using an HTML5 audio tag.
id: Menampilkan file menggunakan tag audio HTML5.

en: Display the file using an HTML5 video tag.
id: Menampilkan file menggunakan tag video HTML5.

en: @count item has not been deleted because you do not have the necessary permissions. | @count items have not been deleted because you do not have the necessary permissions.
id[0]: Item @count belum dihapus karena Anda tidak memiliki izin yang diperlukan.
id[1]: Item @count belum dihapus karena Anda tidak memiliki izin yang diperlukan.
