Islandora (2.12.3) - en to fa translation catalogue (74 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Title
fa: عنوان

en: Delete
fa: حذف

en: Submit
fa: ثبت

en: Content
fa: محتوا

en: yes
fa: بله

en: List
fa: سجل

en: Actions
fa: عملکردها

en: Action
fa: عملکرد

en: File
fa: فایل

en: File path
fa: مسیر فایل

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: اعاده

en: None
fa: هیچ

en: Password
fa: رمز

en: Weight
fa: وزن

en: Name
fa: نام

en: Field
fa: میدان

en: Label
fa: برچسب

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: Format
fa: قالب‌بندی

en: URL
fa: نشانی

en: Visible
fa: نمایان

en: Display
fa: نمایش

en: User
fa: کاربر

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: Files
fa: فایل‌ها‌

en: file
fa: فایل

en: no
fa: خیر

en: Node
fa: محتوا

en: Create
fa: ایجاد

en: All
fa: همه

en: Block
fa: قالبک

en: Page
fa: صفحه

en: Term
fa: کلمه

en: Term ID
fa: هویت کلمه

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Width
fa: عرض

en: Height
fa: ارتفاع

en: ,
fa: ،

en: Thumbnail
fa: تصویر بندانگشتی

en: Media
fa: رسانه

en: Plain text
fa: متن ساده

en: Desc
fa: نزولی

en: node
fa: محتوا

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Hidden
fa: پنهان

en: Source
fa: منبع

en: Reference
fa: ارجاع

en: or
fa: یا

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Apply
fa: تایید

en: Index
fa: شاخص

en: Grid
fa: شبکه

en: Offset
fa: جابجایی

en: About
fa: درباره

en: and
fa: و

en: pixels
fa: پیکسل

en: MIME type
fa: نوع تقلید

en: File system
fa: فایل سیستم

en: Items per page
fa: عنصر‌ها در هر صفحه

en: ‹‹
fa: >>

en: ››
fa: <<

en: - All -
fa: - همه -

en: « First
fa: >>اول

en: Last »
fa: آخر>>

en: Operations links
fa: واصلهای عملیات

en: Upload destination
fa: مقصد بارگذاری

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
fa: محلی‌ که فایل‌های نهایی بایستی ذخیره شوند را انتخاب کنید. ذخیره فایل خصوصی هزینه بیشتری از فایل‌های عمومی دارند، اما اجازه دسترسی محدود به فایل‌ها از میان این رشته را می‌دهد.

en: Add media
fa: افزودن رسانه

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: Media type
fa: نوع رسانه
