Islandora (2.14.1) - en to da translation catalogue (84 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Content
da: Indhold

en: yes
da: ja

en: List
da: Vis

en: Actions
da: Handlinger

en: Action
da: Handling

en: File
da: Fil

en: File path
da: Filsti

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: None
da: Ingen

en: Password
da: Adgangskode

en: Weight
da: Vægt

en: Name
da: Navn

en: Field
da: Felt

en: Label
da: Etiket

en: Default
da: Standard

en: Update
da: Opdatér

en: Visible
da: Synlig

en: User
da: Bruger

en: Content type
da: Indholdstype

en: Files
da: Filer

en: file
da: fil

en: no
da: nej

en: Node
da: Indholdselement

en: Create
da: Opret

en: All
da: Alle

en: Block
da: Blok

en: Page
da: Side

en: Advanced
da: Avanceret

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: Plain text
da: Ren tekst

en: Desc
da: Faldende

en: node
da: indholdselement

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Hidden
da: Skjult

en: Source
da: Kilde

en: or
da: eller

en: Changed
da: Ændret

en: Facets
da: Facetter

en: Content Type
da: Indholdstype

en: Apply
da: Udfør

en: is
da: er

en: Index
da: Indeks

en: Grid
da: Gitter

en: Usage
da: Brug

en: Local
da: Lokal

en: Offset
da: Forskydning

en: Results per page
da: Resultater pr. side

en: About
da: Om

en: and
da: og

en: Advanced Search
da: Avanceret søgning

en: pixels
da: pixel

en: Queue
da: Kø

en: File system
da: Filsystem

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: « First
da: « Første

en: Last »
da: Sidste »

en: Taxonomy Term
da: Taksonomiterm

en: Manage members
da: Håndtér medlemmer

en: Operations links
da: Redigeringslinks

en: Upload destination
da: Uploadmappe

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
da: Vælg hvor filerne skal gemmes. Privat lagring har højere omkostninger end offentlige filer, men gør det muligt at begrænse adgangen til filer i dette felt.

en: Manage media
da: Håndtér media

en: Add Media
da: Tilføj media

en: Add media
da: Tilføj media

en: Asc
da: Stigende

en: Field mappings
da: Feltkoblinger

en: Media type
da: Medie type

en: Displaying @start - @end of @total
da: Viser @start - @end af @total

en: Node operations bulk form
da: Formular til bulk-handlinger på indholdselementer

en: REST export
da: REST eksport

en: Muted: %muted
da: Dæmpet: %muted

en: Muted
da: Dæmpet

en: Add a new @entity_type.
da: Tilføj ny @entity_type.

en: There is no @entity_type yet. @add_link
da: Der er ingen @entity_type endnu. @add_link

en: Size: %width x %height pixels
da: Størrelse: %width × %height pixels

en: Display the file using an HTML5 audio tag.
da: Vis filtypen som ikonVis filen med et HTML5 audio-tag.

en: Display the file using an HTML5 video tag.
da: Vis filen med et HTML5 video-tag.
