Islandora (2.14.1) - en to fr translation catalogue (104 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Content
fr: Contenu

en: yes
fr: oui

en: List
fr: Lister

en: File
fr: Fichier

en: File path
fr: Chemin du fichier

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Password
fr: Mot de passe

en: Weight
fr: Poids

en: Name
fr: Nom

en: Field
fr: Champ

en: Label
fr: Libellé

en: Default
fr: Par défaut

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Display
fr: Affichage

en: User
fr: Utilisateur

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Files
fr: Fichiers

en: file
fr: fichier

en: no
fr: non

en: Node
fr: Nœud

en: Create
fr: Créer

en: All
fr: Tout

en: Block
fr: Bloc

en: Event type
fr: Type d'événement

en: Term
fr: Terme

en: Term ID
fr: Identifiant (ID) du terme

en: Advanced
fr: Avancé

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Media
fr: Média

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Model
fr: Modèle

en: node
fr: nœud

en: Kind
fr: Type

en: Sort by
fr: Trier par

en: Hidden
fr: Caché

en: or
fr: ou

en: Metadata
fr: Metadonnées

en: Changed
fr: Modifié

en: Facets
fr: Facettes

en: Facet
fr: Facette

en: Content Type
fr: Type de contenu

en: Apply
fr: Appliquer

en: is
fr: est

en: Grid
fr: Grille

en: Children
fr: Enfants

en: Usage
fr: Utilisation

en: Local
fr: Locale

en: Additional arguments
fr: Arguments supplémentaires

en: Offset
fr: Décalage

en: Results per page
fr: Résultats par page

en: About
fr: À propos

en: and
fr: et

en: Namespace
fr: espace de nommage

en: Advanced Search
fr: Recherche Avancée

en: Queue
fr: File

en: Bundles
fr: Types

en: MIME type
fr: Type MIME

en: File system
fr: Système de fichiers

en: is not
fr: n'est pas

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Queue name
fr: Nom de la queue

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Taxonomy Term
fr: Terme de taxonomie

en: Manage members
fr: Gérer les membres

en: Operations links
fr: Liens d'actions

en: Upload destination
fr: Destination pour le transfert

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
fr: Sélectionnez où les fichiers finaux doivent être stockés. Le stockage privé de fichier pose beaucoup plus de contraintes que le stockage public, mais permet un accès restreint aux fichiers pour ce champ.

en: media
fr: média

en: Manage media
fr: Gérer les média

en: Event Type
fr: Type de l'Évènement

en: Add Media
fr: Ajouter un Média

en: Add media
fr: Ajouter un média

en: Entity Bundle
fr: Paquet d'Entité

en: Master
fr: Principal

en: Field mappings
fr: Correspondances de champ

en: View Mode
fr: Mode d'affichage

en: External URI
fr: URI externe

en: Media type
fr: Type de média

en: Captions
fr: Légendes

en: Displaying @start - @end of @total
fr: Affichage de @start à @end sur @total

en: No label
fr: Aucune étiquette

en: Node operations bulk form
fr: Formulaire des opérations en masse sur les nœuds

en: REST export
fr: Export REST

en: Muted: %muted
fr: Couper le son : %muted

en: Node is published
fr: Le nœud est publié

en: Muted
fr: Muet

en: Upload location
fr: Transférer l'emplacement

en: Add a new @entity_type.
fr: Ajouter un nouveau @entity_type.

en: There is no @entity_type yet. @add_link
fr: Il n'y a pas encore de @entity_type. @add_link

en: Size: %width x %height pixels
fr: Taille : %width x %height pixels

en: Display the file using an HTML5 audio tag.
fr: Afficher le fichier en utilisant une balise audio HTML5.

en: Display the file using an HTML5 video tag.
fr: Afficher le fichier en utilisant une balise video HTML5.

en: @count item has not been deleted because you do not have the necessary permissions. | @count items have not been deleted because you do not have the necessary permissions.
fr[0]: @count élément n'a pas été supprimé car vous n'avez pas les droits nécessaires.
fr[1]: @count éléments n'ont pas été supprimés car vous n'avez pas les droits nécessaires.

en: Term from URL
fr: Terme depuis l'URL
