Islandora (2.16.1) - en to nl translation catalogue (97 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: Content
nl: Inhoud

en: yes
nl: ja

en: List
nl: Lijst

en: Actions
nl: Acties

en: Action
nl: Actie

en: File
nl: Bestand

en: File path
nl: Bestandspad

en: Search
nl: Zoeken

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: None
nl: Geen

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Weight
nl: Gewicht

en: Name
nl: Naam

en: Field
nl: Veld

en: Default
nl: Standaard

en: Update
nl: Bijwerken

en: Format
nl: Opmaak

en: Visible
nl: Zichtbaar

en: Display
nl: Weergeven

en: User
nl: Gebruiker

en: Content type
nl: Inhoudstype

en: Files
nl: Bestanden

en: file
nl: bestand

en: no
nl: nee

en: Create
nl: Aanmaken

en: All
nl: Alle

en: Block
nl: Blok

en: Page
nl: Pagina

en: Event type
nl: Evenementtype

en: Term ID
nl: Term-ID

en: Advanced
nl: Uitgebreid

en: Width
nl: Breedte

en: Height
nl: Hoogte

en: Thumbnail
nl: Miniatuur

en: Plain text
nl: Platte tekst

en: Model
nl: Model/type

en: Desc
nl: Aflopend

en: Kind
nl: Type

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Hidden
nl: Verborgen

en: Source
nl: Bron

en: or
nl: of

en: Metadata
nl: Metagegevens

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Facets
nl: Facetten

en: Content Type
nl: Inhoudstype

en: Apply
nl: Toepassen

en: Descriptions
nl: Beschrijvingen

en: Grid
nl: Raster

en: Children
nl: Kinderen

en: Usage
nl: Gebruik

en: Local
nl: Lokaal

en: Results per page
nl: Resultaten per pagina

en: About
nl: Over

en: and
nl: en

en: Advanced Search
nl: Uitgebreid zoeken

en: Queue
nl: Wachtrij

en: Bundles
nl: Bundels

en: MIME type
nl: MIME-type

en: File system
nl: Bestandssysteem

en: is not
nl: is niet

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Taxonomy Term
nl: Taxonomieterm

en: Manage members
nl: Leden beheren

en: Operations links
nl: Bewerkingslinks

en: Upload destination
nl: Uploadbestemming

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
nl: Selecteer waar de uiteindelijke bestanden moeten worden opgeslagen. Afgeschermde bestandsopslag geeft aanmerkelijk meer overhead dan openbare bestandsopslag, maar maakt selectieve toegang tot bestanden in dit veld mogelijk.

en: Manage media
nl: Media beheren

en: Event Type
nl: Type evenement

en: Initializing...
nl: Bezig met initialiseren...

en: Add Media
nl: Media toevoegen

en: Add media
nl: Media toevoegen

en: Asc
nl: Oplopend

en: Field mappings
nl: Veld toewijzingen

en: External URI
nl: Externe URI

en: Media type
nl: Mediatype

en: Displaying @start - @end of @total
nl: @start - @end van @total

en: No label
nl: Geen label

en: Node operations bulk form
nl: Formulier voor bulkbewerkingen op nodes

en: REST export
nl: REST-export

en: Muted: %muted
nl: Gedempt: %muted

en: Muted
nl: Gedempt

en: Subtitles
nl: Ondertitels

en: Upload location
nl: Upload-locatie

en: Add a new @entity_type.
nl: Nieuwe @entity_type toevoegen.

en: There is no @entity_type yet. @add_link
nl: Er is nog geen @entity_type. @add_link

en: Size: %width x %height pixels
nl: Grootte: %width x %height pixels

en: Display the file using an HTML5 audio tag.
nl: Geef het bestand weer als een HTML5-audiotag.

en: Display the file using an HTML5 video tag.
nl: Bestand weergeven in een HTML5-videotag.

en: @count item has not been deleted because you do not have the necessary permissions. | @count items have not been deleted because you do not have the necessary permissions.
nl[0]: @count item is niet verwijderd omdat u niet de juiste toegangsrechten hebt.
nl[1]: @count items zijn niet verwijderd omdat u niet de juiste toegangsrechten hebt

en: Term from URL
nl: Term van URL
