Islandora (2.16.1) - en to pt translation catalogue (100 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Content
pt: Conteúdo

en: yes
pt: sim

en: List
pt: Lista

en: Actions
pt: Ações

en: Action
pt: Ação

en: File
pt: Arquivo

en: File path
pt: Caminho do arquivo

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: None
pt: Nenhum

en: Password
pt: Senha

en: Weight
pt: Peso

en: Name
pt: Nome

en: Field
pt: Campo

en: Label
pt: Rótulo

en: Default
pt: Padrão

en: Update
pt: Atualizar

en: Format
pt: Formato

en: Visible
pt: Visível

en: Display
pt: Exibição

en: User
pt: Usuário

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Files
pt: Arquivos

en: file
pt: arquivo

en: no
pt: não

en: Create
pt: Criar

en: All
pt: Tudo

en: Block
pt: Bloco

en: Page
pt: Página

en: Event type
pt: Tipo de evento

en: Term
pt: Termo

en: Term ID
pt: ID do termo

en: Advanced
pt: Avançado

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Media
pt: Mídia

en: Plain text
pt: Texto puro

en: Model
pt: Modelo

en: Desc
pt: Decrescente

en: Kind
pt: Tipo

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Hidden
pt: Oculto

en: Source
pt: Fonte

en: or
pt: ou

en: Metadata
pt: Metadados

en: Changed
pt: Alterado

en: Facets
pt: Facetas

en: Facet
pt: Faceta

en: Content Type
pt: Tipo de conteúdo

en: Apply
pt: Aplicar

en: is
pt: é

en: Index
pt: Índice

en: Grid
pt: Grade

en: Children
pt: Filho

en: Usage
pt: Uso

en: Additional arguments
pt: Argumentos adicionais

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Results per page
pt: Resultados por página

en: About
pt: Sobre

en: and
pt: e

en: Queue
pt: Fila

en: Bundles
pt: Empacotar

en: MIME type
pt: Tipo MIME

en: File system
pt: Sistema de arquivos

en: is not
pt: não é

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Taxonomy Term
pt: Termo de Taxonomia

en: Manage members
pt: Gerenciar membros

en: Operations links
pt: Links de operações

en: Upload destination
pt: Destino do upload

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
pt: Selecione onde os arquivos finais devem ser armazenados. O armazenamento de arquivos privados tem um custo computacional significativamente maior do que o de arquivos públicos, mas permite acesso restrito a arquivos neste campo.

en: media
pt: mídia

en: Manage media
pt: Gerenciar mídia

en: Add media
pt: Adicionar mídia

en: Media Type
pt: Tipo de Mídia

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Field mappings
pt: Mapeamentos de campo

en: Media type
pt: Tipo de mídia

en: Displaying @start - @end of @total
pt: Exibindo @start - @end de @total

en: Node operations bulk form
pt: Formulário de operações em massa para nodes

en: REST export
pt: Exportação REST

en: Muted: %muted
pt: Mudo: %muted

en: Muted
pt: Silenciado

en: Upload location
pt: Localização do arquivo carregado

en: Add a new @entity_type.
pt: Adicionar novo(a) @entity_type.

en: There is no @entity_type yet. @add_link
pt: Ainda não há nenhum @entity_type. @add_link

en: Size: %width x %height pixels
pt: Tamanho: %width x %height pixels

en: Display the file using an HTML5 audio tag.
pt: Exibir o arquivo utilizando uma tag de áudio HTML5.

en: Display the file using an HTML5 video tag.
pt: Exibir o arquivo usando uma tag de vídeo HTML5.

en: @count item has not been deleted because you do not have the necessary permissions. | @count items have not been deleted because you do not have the necessary permissions.
pt[0]: @count item não foi excluído porque você não possui as permissões necessárias.
pt[1]: @count itens não foram excluídos porque você não possui as permissões necessárias.

en: Term from URL
pt: Termo de URL
