Islandora (2.16.2) - en to ru translation catalogue (104 entries)

en: Home
ru: Главная

en: Title
ru: Заголовок

en: Delete
ru: Удалить

en: Submit
ru: Отправить

en: Content
ru: Содержимое

en: yes
ru: да

en: List
ru: Список

en: Actions
ru: Действия

en: Action
ru: Действие

en: File
ru: Файл

en: File path
ru: Путь к файлу

en: Search
ru: Поиск

en: Reset
ru: Сбросить

en: None
ru: Нет

en: Password
ru: Пароль

en: Weight
ru: Вес

en: Name
ru: Название

en: Field
ru: Поле

en: Label
ru: Метка

en: Default
ru: По умолчанию

en: Update
ru: Обновить

en: Format
ru: Формат

en: Visible
ru: Видимый

en: Display
ru: Отображение

en: User
ru: Пользователь

en: Content type
ru: Тип материала

en: Files
ru: Файлы

en: file
ru: файл

en: no
ru: нет

en: Node
ru: Материал

en: Create
ru: Создать

en: All
ru: Все

en: Block
ru: Блок

en: Page
ru: Страница

en: Event type
ru: Тип события

en: Term
ru: Термин

en: Term ID
ru: ID термина

en: Advanced
ru: Расширенные

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: Thumbnail
ru: Миниатюра

en: Media
ru: Мультимедиа

en: Plain text
ru: Простой текст

en: Model
ru: Модель

en: Desc
ru: По убыванию

en: node
ru: материал

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Hidden
ru: Скрытый

en: Source
ru: Источник

en: or
ru: или

en: Metadata
ru: Метаданные

en: Changed
ru: Изменение

en: Facets
ru: Фасеты

en: Facet
ru: Фасета

en: Content Type
ru: Тип материала

en: Apply
ru: Применить

en: is
ru: =

en: Index
ru: Индекс

en: Grid
ru: Сетка

en: Children
ru: Потомки

en: Usage
ru: Использование

en: Local
ru: Локально

en: Additional arguments
ru: Дополнительные аргументы

en: Offset
ru: Пропустить

en: Results per page
ru: Результатов на странице

en: About
ru: Информация

en: and
ru: и

en: Namespace
ru: Пространство имён

en: Logic
ru: Логика

en: pixels
ru: пикселей

en: Queue
ru: Очередь

en: Bundles
ru: Наборы

en: MIME type
ru: MIME-тип

en: File system
ru: Файловая система

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: - All -
ru: - Все -

en: « First
ru: « Первая

en: Last »
ru: Последняя »

en: Taxonomy Term
ru: Термин таксономии

en: Manage members
ru: Управление участниками

en: Operations links
ru: Ссылки операций

en: Upload destination
ru: Хранилище

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
ru: Укажите конечное место сохранения файлов. Личное хранилище файлов занимает больше ресурсов, чем общедоступное, но позволяет ограничить доступ к файлам только данным полем.

en: media
ru: медиа

en: Initializing...
ru: Запуск…

en: Add media
ru: Добавить медиа

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Entity Bundle
ru: Подтип сущности

en: Master
ru: Основной

en: Field mappings
ru: Соотвествие полей

en: Media type
ru: Тип медиа

en: Displaying @start - @end of @total
ru: Отображается с @start по @end из @total

en: No label
ru: Без метки

en: Node operations bulk form
ru: Форма массовых операций с материалами

en: REST export
ru: REST экспорт

en: Muted: %muted
ru: Приглушенный: %muted

en: Muted
ru: Заглушен

en: Add a new @entity_type.
ru: Добавить новый тип сущности @entity_type.

en: There is no @entity_type yet. @add_link
ru: Тип сущности "@entity_type" пока отсутствует. @add_link

en: Size: %width x %height pixels
ru: Размер: %width на %height пикселей

en: Display the file using an HTML5 audio tag.
ru: Отобразить файл, использующий HTML5 аудио тег

en: Display the file using an HTML5 video tag.
ru: Отобразить файл, использующий HTML 5 видео тег.

en: @count item has not been deleted because you do not have the necessary permissions. | @count items have not been deleted because you do not have the necessary permissions.
ru[0]: @count элемент не был удалён, так как Вы не имеете необходимых разрешений
ru[1]: @count элемента не был удалено, так как Вы не имеете необходимых разрешений
ru[2]: @count элементов не был удалено, так как Вы не имеете необходимых разрешений

en: Term from URL
ru: Термин из URL
