Islandora (2.16.3) - en to ro translation catalogue (55 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Delete
ro: Șterge

en: Submit
ro: Trimite

en: Content
ro: Conținut

en: yes
ro: da

en: List
ro: Listă

en: Actions
ro: Acțiuni

en: File
ro: Fișier

en: File path
ro: Cale fișier

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: None
ro: Nimic

en: Password
ro: Parolă

en: Weight
ro: Greutate

en: Field
ro: Câmp

en: Label
ro: Etichetă

en: Default
ro: Implicit

en: Update
ro: Actualizare

en: Visible
ro: Vizibil

en: Display
ro: Afișaj

en: User
ro: Utilizator

en: Content type
ro: Tip conținut

en: Files
ro: Fișiere

en: file
ro: fisier

en: no
ro: nu

en: Node
ro: Nod

en: Create
ro: Crează

en: Term
ro: Termen

en: Term ID
ro: ID-ul termenului

en: Advanced
ro: Avansat

en: Width
ro: Lățime

en: Height
ro: Înălțime

en: Plain text
ro: Text simplu

en: node
ro: nod

en: Hidden
ro: Ascuns

en: Source
ro: Sursă

en: or
ro: sau

en: Content Type
ro: Tipul de Conținut

en: is
ro: este

en: Grid
ro: Grilă

en: Usage
ro: Utilizare

en: About
ro: Despre

en: and
ro: și

en: pixels
ro: pixeli

en: Bundles
ro: Tipuri

en: MIME type
ro: Tip MIME

en: File system
ro: Sistem de fișiere

en: Taxonomy Term
ro: Termen Taxonomie

en: Upload destination
ro: Destinația încărcării

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
ro: Selectați unde ar trebui stocate fișierele finale. Stocarea fișierelor private produce un consum de resurse mai mare decât a celor publice, dar permite acesul restricționat la fișiere în cadrul acestui câmp.

en: Field mappings
ro: Mapări câmp

en: Media type
ro: Tip media

en: Displaying @start - @end of @total
ro: Afișare @start - @end din @total

en: Add a new @entity_type.
ro: Adăugați un nou @entity_type.

en: There is no @entity_type yet. @add_link
ro: Nu există nici un @entity_type încă. @add_link
