Islandora (2.16.3) - en to tr translation catalogue (68 entries)

en: Home
tr: Anasayfa

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Content
tr: İçerik

en: yes
tr: evet

en: List
tr: Liste

en: Actions
tr: Eylemler

en: File
tr: Dosya

en: File path
tr: Dosya yolu

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: Password
tr: Parola

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Field
tr: Alan

en: Label
tr: Etiket

en: Default
tr: Varsayılan

en: Update
tr: Güncelle

en: Format
tr: Biçim

en: Visible
tr: Görünür

en: Display
tr: Gösterim

en: User
tr: Kullanıcı

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: Files
tr: Dosyalar

en: file
tr: dosya

en: no
tr: hayır

en: Node
tr: Düğüm

en: Create
tr: Oluştur

en: Term
tr: Terim

en: Term ID
tr: Terim ID

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: Media
tr: Medya

en: Plain text
tr: Düz metin

en: node
tr: düğüm

en: Hidden
tr: Gizli

en: Source
tr: Kaynak

en: or
tr: ya da

en: Content Type
tr: İçerik çeşidi

en: is
tr: =

en: Index
tr: Dizin

en: Grid
tr: Izgara

en: Usage
tr: Kullanım

en: Local
tr: Yerel

en: About
tr: Hakkında

en: and
tr: ve

en: pixels
tr: piksel

en: Bundles
tr: Paketler

en: MIME type
tr: MIME tipi

en: File system
tr: Dosya sistemi

en: Taxonomy Term
tr: Sınıflandırma terimi

en: Upload destination
tr: Yükleme adresi

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
tr: Nihai dosyaların nerede saklanacağını seçin. Dosyaların özel saklanması, açık dosyalara kıyasla fazladan önemli ölçüde yük getirir ama bu alanlardaki dosyalara erişimi kısıtlamanıza da olanak sağlar.

en: media
tr: medya

en: Add media
tr: Medya ekle

en: Field mappings
tr: Alan eşlemeleri

en: Media type
tr: Medya tipi

en: Displaying @start - @end of @total
tr: @start - @end / @total görüntüleniyor

en: Muted: %muted
tr: Sessiz: %muted

en: Muted
tr: Sessiz

en: Add a new @entity_type.
tr: Yeni @entity_type ekle.

en: There is no @entity_type yet. @add_link
tr: Henüz @entity_type yok. @add_link

en: Size: %width x %height pixels
tr: Boyut: %width x %height piksel

en: Display the file using an HTML5 audio tag.
tr: Bir HTML5 ses etiketi kullanarak dosyayı görüntüleyin.

en: Display the file using an HTML5 video tag.
tr: Bir HTML5 video etiketi kullanarak dosyayı görüntüleyin.

en: @count item has not been deleted because you do not have the necessary permissions. | @count items have not been deleted because you do not have the necessary permissions.
tr[0]: @count öğe, gerekli izinlere sahip olmadığınız için silinmedi.
tr[1]: @count öğe, gerekli izinlere sahip olmadığınız için silinmedi.

en: Term from URL
tr: URL’den terim
