Islandora (2.17.0) - en to cs translation catalogue (59 entries)

en: Home
cs: Domů

en: Delete
cs: Smazat

en: Submit
cs: Odeslat

en: Content
cs: Obsah

en: yes
cs: ano

en: List
cs: Seznam

en: Actions
cs: Akce

en: File
cs: Soubor

en: File path
cs: Cesta souboru

en: Search
cs: Hledat

en: None
cs: Žádné

en: Password
cs: Heslo

en: Weight
cs: Váha

en: Field
cs: Pole

en: Label
cs: Popisek

en: Default
cs: Výchozí

en: Update
cs: Aktualizovat

en: Format
cs: Formát

en: Visible
cs: Viditelné

en: Display
cs: Zobrazit

en: User
cs: Uživatel

en: Content type
cs: Typ obsahu

en: Files
cs: Soubory

en: file
cs: soubor

en: no
cs: ne

en: Node
cs: Uzly

en: Create
cs: Vytvořit

en: Term
cs: Termín

en: Term ID
cs: ID termínu

en: Advanced
cs: Pokročilé

en: Width
cs: Šířka

en: Height
cs: Výška

en: Media
cs: Média

en: Plain text
cs: Prostý text

en: node
cs: uzel

en: Kind
cs: Typ

en: Hidden
cs: Skryté

en: Source
cs: Zdroj

en: or
cs: nebo

en: Content Type
cs: Typ obsahu

en: is
cs: je

en: Index
cs: Rejstřík

en: Grid
cs: Mřížka

en: Usage
cs: Použití

en: Local
cs: Místní

en: Results per page
cs: Počet výsledků na stránku

en: About
cs: Popis

en: and
cs: a

en: pixels
cs: pixelů

en: MIME type
cs: Typ MIME

en: File system
cs: Systém souborů

en: is not
cs: není

en: Taxonomy Term
cs: Termín taxonomie

en: Upload destination
cs: Cíl nahrávání

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
cs: Vyberte kde má být finální úložiště souborů. Uložiště soukromých souborů má mnohem vyšší režii než uložiště veřejných souborů, ale umožňuje omezovat přístup k souborům tohoto pole.

en: Add media
cs: Přidat média

en: No label
cs: Žádný popisek

en: Add a new @entity_type.
cs: Přidat nový @entity_type

en: There is no @entity_type yet. @add_link
cs: Typ entity @entity_type dosud neexistuje. @add_link
