Islandora (2.17.0) - en to ja translation catalogue (69 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Content
ja: コンテンツ

en: yes
ja: はい

en: List
ja: リスト

en: Actions
ja: アクション

en: File
ja: ファイル

en: File path
ja: ファイルパス

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Password
ja: パスワード

en: Weight
ja: ウェイト

en: Field
ja: フィールド

en: Label
ja: ラベル

en: Default
ja: デフォルト

en: Update
ja: 更新

en: Format
ja: フォーマット

en: Visible
ja: 表示

en: Display
ja: 表示

en: User
ja: ユーザー

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Files
ja: ファイル

en: file
ja: ファイル

en: no
ja: いいえ

en: Node
ja: ノード

en: Create
ja: 作成

en: Term
ja: ターム

en: Term ID
ja: タームID

en: Advanced
ja: 高度

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Media
ja: メディア

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: node
ja: ノード

en: Hidden
ja: 非表示

en: Source
ja: ソース

en: or
ja: または

en: Metadata
ja: メタデータ

en: Content Type
ja: コンテンツタイプ

en: is
ja: が

en: Index
ja: インデックス

en: Grid
ja: グリッド

en: Usage
ja: 使用方法

en: About
ja: アバウト

en: and
ja: かつ

en: pixels
ja: ピクセル

en: Queue
ja: キュー

en: Bundles
ja: バンドル

en: MIME type
ja: MIME タイプ

en: File system
ja: ファイル システム

en: is not
ja: ではない

en: Taxonomy Term
ja: タクソノミーターム

en: Upload destination
ja: アップロード先

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
ja: ファイルが最終的に保存される場所を選択する。プライベートファイル保存は、パブリック保存に比べてはるかに大きなオーバーヘッドがありますが、このフィールド内ファイルへのアクセス制限を行うことができます。

en: media
ja: メディア

en: Add media
ja: メディアを追加

en: Field mappings
ja: フィールドマッピング

en: Media type
ja: メディアタイプ

en: Displaying @start - @end of @total
ja: @total 件中の @start 件目～ @end 件目を表示

en: Muted: %muted
ja: ミュート: %muted

en: Muted
ja: ミュート

en: Add a new @entity_type.
ja: 新しい @entity_type を追加。

en: There is no @entity_type yet. @add_link
ja: @entity_type はまだありません。 @add_link

en: Size: %width x %height pixels
ja: サイズ: %width x %height ピクセル

en: Display the file using an HTML5 audio tag.
ja: HTML5オーディオタグを使用してファイルを表示

en: Display the file using an HTML5 video tag.
ja: HTML5 の video タグでファイルを表示します。

en: @count item has not been deleted because you do not have the necessary permissions. | @count items have not been deleted because you do not have the necessary permissions.
ja[0]: 必要な権限が無いため、@count 個のアイテムは削除されませんでした。
ja[1]: 必要な権限が無いため、@count 個のアイテムは削除されませんでした。
