Islandora (2.17.1) - en to uk translation catalogue (97 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Content
uk: Вміст

en: yes
uk: так

en: List
uk: Список

en: Actions
uk: Дії

en: File
uk: Файл

en: File path
uk: Шлях до файла

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Немає

en: Password
uk: Пароль

en: Weight
uk: Вага

en: Field
uk: Поле

en: Label
uk: Мітка

en: Default
uk: Базово

en: Update
uk: Оновити

en: Format
uk: Формат

en: URL
uk: URL-адреса

en: Visible
uk: Видиме

en: Display
uk: Показ

en: User
uk: Користувач

en: Content type
uk: Тип матеріалів

en: Files
uk: Файли

en: file
uk: файл

en: no
uk: ні

en: Node
uk: Матеріал

en: Create
uk: Створити

en: Event type
uk: Тип події

en: Term
uk: Термін

en: Term ID
uk: ID терміна

en: Advanced
uk: Розширені

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: Media
uk: Медіа

en: Plain text
uk: Простий текст

en: Model
uk: Модель

en: node
uk: матеріал

en: Kind
uk: Сорт

en: Hidden
uk: Приховано

en: Source
uk: Джерело

en: or
uk: або

en: Metadata
uk: Метадані

en: Facets
uk: Фасети

en: Facet
uk: Фасет

en: Content Type
uk: Тип матеріалу

en: is
uk: буде

en: Descriptions
uk: Описи

en: Index
uk: Індекс

en: Grid
uk: Сітка

en: Usage
uk: Використання

en: Local
uk: Локаль

en: Additional arguments
uk: Додаткові аргументи

en: Results per page
uk: Результатів на сторінку

en: About
uk: Про модуль

en: and
uk: та

en: Namespace
uk: Простір назв

en: Logic
uk: Логіка

en: Advanced Search
uk: Розширений пошук

en: pixels
uk: пікселів

en: Queue
uk: Черга

en: Bundles
uk: Пакети

en: MIME type
uk: Тип MIME

en: File system
uk: Файлова система

en: Mimetype
uk: Тип Mime

en: is not
uk: не є

en: Queue name
uk: Назва черги

en: Taxonomy Term
uk: Термін таксономії

en: Upload destination
uk: Шлях призначення для відвантажень

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
uk: Вкажіть кінцеве місце збереження файлів. Приватне сховище файлів забирає більше ресурсів, ніж загальнодоступне, але дозволяє обмежити доступ до файлів лише через це поле.

en: media
uk: медіа

en: Event Type
uk: Тип події

en: Initializing...
uk: Ініціалізація...

en: Add Media
uk: Додати медіафайл

en: Add media
uk: Додати медіа

en: Media Type
uk: Тип носія

en: Chapters
uk: Частини

en: Entity Bundle
uk: Пакет сутності

en: Field mappings
uk: Відповідності полів

en: Derivative
uk: Похідний

en: View Mode
uk: Режим перегляду

en: External URI
uk: Зовнішній URI

en: Media type
uk: Тип носія

en: All Languages
uk: Мови

en: Displaying @start - @end of @total
uk: Показ @start - @end з @total

en: No label
uk: Без мітки

en: Muted: %muted
uk: Вимкнено звук: %muted

en: Node is published
uk: Матеріал опубліковано

en: Muted
uk: Приглушено

en: Add a new @entity_type.
uk: Додати новий тип сутності @entity_type.

en: There is no @entity_type yet. @add_link
uk: Тип сутності @entity_type поки що відсутній. @add_link

en: Size: %width x %height pixels
uk: Розмір: %width x %height пікселів

en: Display the file using an HTML5 audio tag.
uk: Відображати файл за допомогою тега HTML5 audio.

en: Display the file using an HTML5 video tag.
uk: Відображати файл за допомогою тега HTML5 video.

en: @count item has not been deleted because you do not have the necessary permissions. | @count items have not been deleted because you do not have the necessary permissions.
uk[0]: @count об'єкт не було видалено внаслідок того, що ви не мали необхідних повноважень.
uk[1]: @count об'єкти не було видалено внаслідок того, що ви не мали необхідних повноважень.
uk[2]: @count об'єктів не було видалено внаслідок того, що ви не мали необхідних повноважень.

en: Term from URL
uk: Термін із URL
