Islandora (2.17.4) - en to ar translation catalogue (70 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إرسال

en: Content
ar: المحتوى

en: yes
ar: نعم

en: List
ar: لائحة

en: Actions
ar: الإجراءات

en: File
ar: ملف

en: File path
ar: مسار الملف

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: None
ar: لا شيء

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Weight
ar: الوزن

en: Field
ar: حقل

en: Label
ar: التسمية

en: Default
ar: الافتراضي

en: Update
ar: تحديث

en: Format
ar: التنسيق

en: URL
ar: العنوان URL

en: Visible
ar: مرئي

en: Display
ar: العرض

en: User
ar: مستخدم

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: Files
ar: الملفات

en: file
ar: ملف

en: no
ar: لا

en: Node
ar: العقدة

en: Create
ar: أنشئ

en: All
ar: الكل

en: Page
ar: الصفحة

en: Term
ar: المصطلح

en: Term ID
ar: معرف الوسم

en: Advanced
ar: متقدم

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: Thumbnail
ar: النسخة المصغرة

en: Media
ar: ميديا

en: Plain text
ar: نص عادي

en: Desc
ar: تنازلي

en: node
ar: عقدة

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Hidden
ar: مخفي

en: Source
ar: المصدر

en: or
ar: أو

en: Content Type
ar: نوع المحتوى

en: Apply
ar: تطبيق

en: is
ar: يكون

en: Index
ar: الفهرس

en: Grid
ar: شبكة

en: Offset
ar: الإزاحة

en: About
ar: حول

en: and
ar: و

en: pixels
ar: بكسلات

en: Bundles
ar: حزم

en: MIME type
ar: نوع MIME

en: File system
ar: نظام الملفات

en: Items per page
ar: العناصر لكل صفحة

en: - All -
ar: - الكل -

en: « First
ar: « الأولى

en: Last »
ar: الأخيرة »

en: Taxonomy Term
ar: مصطلح تصنيف

en: Upload destination
ar: وجهة الرفع

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
ar: تحديد أين يجب تخزين الملفات النهائية. التخزين الخاص للملف يضع قيودا أكثر من التخزين العام، لكنه يسمح بوصول محدود للملفات لهذا الحقل.

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Master
ar: الرئيسي

en: Displaying @start - @end of @total
ar: عرض @start - @end من @total

en: Add a new @entity_type.
ar: إضافة @entity_type جديد.

en: There is no @entity_type yet. @add_link
ar: لا يوجد بعد  @entity_type . @add_link
