Islandora (2.4.1) - en to it translation catalogue (73 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Content
it: Contenuto

en: yes
it: sì

en: List
it: Elenco

en: Actions
it: Azioni

en: Action
it: Azione

en: File path
it: Percorso del file

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Weight
it: Peso

en: Name
it: Nome

en: Field
it: Campo

en: Label
it: Etichetta

en: Default
it: Predefinito

en: Update
it: Aggiorna

en: Visible
it: Visibile

en: Display
it: Visualizzazione

en: User
it: Utente

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Files
it: File

en: Node
it: Nodo

en: Create
it: Crea

en: All
it: Tutti

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Term
it: Termine

en: Term ID
it: ID Termine

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Model
it: Modello

en: Desc
it: Disc

en: node
it: nodo

en: Kind
it: Tipo

en: Sort by
it: Ordina per

en: Hidden
it: Nascosto

en: Source
it: Sorgente

en: Reference
it: Riferimento

en: or
it: o

en: Changed
it: Modificato

en: Apply
it: Applica

en: is
it: è

en: Index
it: Indice

en: Grid
it: Griglia

en: Usage
it: Utilizzo

en: Offset
it: Scostamento

en: Results per page
it: Risultati per pagina

en: About
it: Informazioni

en: and
it: e

en: pixels
it: pixel

en: Bundles
it: Bundle

en: MIME type
it: Tipo MIME

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Taxonomy Term
it: Termine della tassonomia

en: Operations links
it: Link operativi

en: Upload destination
it: Destinazione file caricati

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
it: Seleziona dove i file dovranno essere memorizzati. I file privati hanno un costo di gestione maggiore ma permettono l'accesso limitato ai file memorizzati in questo campo.

en: media
it: contributo mediale

en: Manage media
it: Gestisci contributi mediali

en: Add Media
it: Aggiungi Media

en: Add media
it: Aggiungi media

en: Master
it: Principale

en: Field mappings
it: Mappatura campi

en: Displaying @start - @end of @total
it: Visualizzazione elementi @start - @end su @total

en: REST export
it: Esportazione REST

en: Add a new @entity_type.
it: Aggiungere nuovo @entity_type.

en: There is no @entity_type yet. @add_link
it: Non esiste ancora nessun @entity_type. @add_link
