Image Style Preview Image Manager (1.0.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (38 entries)

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Language
fr: Langue

en: Enabled
fr: Activé

en: Edit
fr: Modifier

en: Weight
fr: Poids

en: Settings
fr: Paramètres

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: Help
fr: Aide

en: Default
fr: Par défaut

en: View
fr: Voir

en: Revisions
fr: Versions

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Media
fr: Média

en: Details
fr: Détails

en: Id
fr: Identifiant (ID)

en: Authoring information
fr: Informations de publication

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Revert
fr: Rétablir

en: Revision
fr: Version

en: Changed
fr: Modifié

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: Preview image
fr: Prévisualiser l'image

en: label
fr: libellé

en: Current revision
fr: Version actuelle

en: Upload destination
fr: Destination pour le transfert

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
fr: Sélectionnez où les fichiers finaux doivent être stockés. Le stockage privé de fichier pose beaucoup plus de contraintes que le stockage public, mais permet un accès restreint aux fichiers pour ce champ.

en: Renderer
fr: Moteur de rendu

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: Image Style
fr: Style d'image

en: View Mode
fr: Mode d'affichage

en: Storage settings
fr: Paramètres de stockage

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la traduction en @language à la version du %revision-date ?

en: Revert content shared among translations
fr: Rétablir le contenu partagé entre les traductions

en: Set as current revision
fr: Définir comme version actuelle

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. Some also impact the way that data is stored and cannot be changed once data has been created.
fr: Ces paramètres s'appliquent au champ %field partout où il est utilisé. Certains ont également un impact sur la manière dont les données sont stockées et ne peuvent plus être modifiés une fois que des données ont été créées.
