Image Style Preview Image Manager (1.0.0-alpha1) - en to uk translation catalogue (41 entries)

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Type
uk: Тип

en: Language
uk: Мова

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Edit
uk: Редагувати

en: Weight
uk: Вага

en: Image
uk: Зображення

en: Settings
uk: Налаштування

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: Help
uk: Довідка

en: Default
uk: Базово

en: View
uk: Перегляд

en: Revisions
uk: Редакції

en: Authored by
uk: Автор

en: Media
uk: Медіа

en: Details
uk: Подробиці

en: Id
uk: Ідентифікатор

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Authoring information
uk: Відомості про автора

en: Authored on
uk: Створено

en: Revert
uk: Відновити

en: Revision
uk: Редакція

en: Changed
uk: Змінено

en: - Select -
uk: - Виберіть -

en: Preview image
uk: Ескіз зображення

en: label
uk: мітка

en: Current revision
uk: Поточна редакція

en: Upload destination
uk: Шлях призначення для відвантажень

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
uk: Вкажіть кінцеве місце збереження файлів. Приватне сховище файлів забирає більше ресурсів, ніж загальнодоступне, але дозволяє обмежити доступ до файлів лише через це поле.

en: Renderer
uk: Відображувач

en: View mode
uk: Режим перегляду

en: Image Style
uk: Стиль зображення

en: View Mode
uk: Режим перегляду

en: Storage settings
uk: Налаштування сховища

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
uk: Ви дійсно бажаєте повернутися до перекладі на мову @language у редакції за %revision-date?

en: Revert content shared among translations
uk: Повернути матеріал, котрий існує в перекладах

en: Set as current revision
uk: Встановити як поточну редакцію

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. Some also impact the way that data is stored and cannot be changed once data has been created.
uk: Ці налаштування застосовуються до поля %field всюди, де воно використовується. Деякі також впливають на спосіб зберігання даних і не можуть бути змінені після створення даних.
