ImageX Blocks (1.1.2) - en to pt translation catalogue (50 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Próximo

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Description
pt: Descrição

en: Size
pt: Tamanho

en: Number
pt: Número

en: Weight
pt: Peso

en: Image
pt: Imagem

en: Required
pt: Obrigatório

en: Settings
pt: Configurações

en: Label
pt: Rótulo

en: Region
pt: Região

en: Display mode
pt: Modo de exibição

en: Options
pt: Opções

en: Created
pt: Criado

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Field type
pt: Tipo do campo

en: Widget type
pt: Tipo de widget

en: Rows
pt: Linhas

en: Hidden
pt: Oculto

en: Revision
pt: Revisão

en: Reversed
pt: Revertido

en: Default value
pt: Valor padrão

en: Translatable
pt: Traduzível

en: Tab Title
pt: Título da aba

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Paragraph
pt: Parágrafo

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Icon path
pt: Caminho do ícone

en: Bundle
pt: Pacote

en: Video file
pt: Arquivo de vídeo

en: Card
pt: Cartão

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: Statistic
pt: Estatística

en: Video URL
pt: URL do vídeo

en: View mode
pt: Modo de exibição

en: Label display
pt: visualização de rótulos

en: Paragraphs
pt: Parágrafos

en: Full HTML
pt: HTML completo

en: Third party settings
pt: Configurações de terceiros

en: Summary rows
pt: Linhas de resumo

en: Target entity type
pt: Tipo de entidade alvo

en: Default value callback
pt: Retorno do valor padrão

en: Accordion Item
pt: Item Accordion

en: Remote video
pt: Vídeo remoto

en: Carousel Item
pt: Item do carrossel

en: Allowed text formats
pt: Formatos de texto permitidos
