ImageX Blocks (1.1.3) - en to hi translation catalogue (40 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Previous
hi: पिछला

en: Next
hi: अगला

en: Status
hi: अवस्था

en: Prefix
hi: उपसर्ग

en: Suffix
hi: प्रत्यय

en: Description
hi: उल्लेख

en: Size
hi: आकार

en: Links
hi: लिंक

en: Number
hi: संख्या

en: Weight
hi: मान

en: Link
hi: कड़ी

en: Image
hi: चित्र

en: Required
hi: ज़रूरी

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Label
hi: लेबल

en: Region
hi: क्षेत्र

en: ID
hi: आईडी

en: Options
hi: विकल्प

en: Created
hi: निर्मित

en: Field name
hi: फील्ड का नाम

en: Field type
hi: क्षेत्र प्रकार

en: Widget type
hi: विजेट प्रकार

en: Rows
hi: पंक्तियाँ

en: Hidden
hi: छुपा हुआ

en: Revision
hi: संशोधन

en: Default value
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्य

en: Translatable
hi: अनुवाद योग्य

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: Bundle
hi: पोटली

en: Card
hi: कार्ड

en: Placeholder
hi: प्लेसहोल्डर

en: Video URL
hi: वीडियो यूआरएल

en: View mode
hi: दृश्य प्रणाली

en: Full HTML
hi: पूर्ण एच टी एम एल

en: Third party settings
hi: तीसरी पार्टी सेटिंग

en: Target entity type
hi: लक्ष्य इकाई प्रकार

en: Default value callback
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्य कॉलबैक
