JSON Field Utils (1.0.0-alpha16) - en to it translation catalogue (44 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Prefix
it: Prefisso

en: Suffix
it: Suffisso

en: Delete
it: Elimina

en: Value
it: Valore

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Description
it: Descrizione

en: Edit
it: Modifica

en: Quote
it: Cita

en: Image
it: Immagine

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: Text
it: Testo

en: Icons
it: Icone

en: Component
it: Componente

en: Components
it: Componenti

en: Upload image
it: Upload immagine

en: Block
it: Blocco

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Link text
it: Testo del collegamento

en: Position
it: Posizione

en: width
it: larghezza

en: height
it: altezza

en: Tabs
it: Schede

en: Subtitle
it: Sottotitolo

en: Title text
it: Testo per il titolo

en: Embed
it: Integra

en: Add component
it: Aggiungi componente

en: pixels
it: pixel

en: Row
it: Riga

en: Maximum file size
it: Dimensione massima del file

en: Machine name:
it: Nome macchina:

en: Alternative text
it: Testo alternativo

en: Responsive image
it: Immagine responsive

en: Maximum dimensions
it: Dimensione massima

en: Upload directory
it: Cartella di caricamento

en: A directory relative to Drupal's files directory where uploaded images will be stored.
it: Un percorso relativo alla cartella dei file di Drupal in cui verranno archiviate le immagini caricate.

en: If this is left empty, then the file size will be limited by the PHP maximum upload size of @size.
it: Se questo viene lasciato vuoto, la dimensione del file sarà limitata dalla dimensione massima di upload di @size definita da PHP.

en: Images larger than these dimensions will be scaled down.
it: Immagini più grandi di queste dimensioni saranno ridotte.

en: Allowed types: @extensions.
it: Tipi consentiti: @extensions.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels. Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
it: Le immagini devono essere più grandi di <strong>@min</strong> pixel. Immagini più grandi di <strong>@max</strong> pixel verranno ridimensionate.

en: @size limit.
it: Limite @size.
