JSON Field Utils (1.1.0-alpha13) - en to fr translation catalogue (80 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Suffix
fr: Suffixe

en: Delete
fr: Supprimer

en: Content
fr: Contenu

en: Value
fr: Valeur

en: Author
fr: Auteur

en: Cancel
fr: Annuler

en: Edit
fr: Modifier

en: Block settings
fr: Paramètres du bloc

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Quote
fr: Citer

en: Link
fr: Lien

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: Top
fr: Haut

en: Rows per page
fr: Lignes par page

en: Text
fr: Texte

en: Icons
fr: Icônes

en: Component
fr: Composant

en: Components
fr: Composants

en: Upload image
fr: Transferer une image

en: Block
fr: Bloc

en: Bottom
fr: Bas

en: Gallery
fr: Galerie

en: Gallery settings
fr: Paramètres de la galerie

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Edit description
fr: Éditer la description

en: General
fr: Général

en: Background color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Link text
fr: Texte du lien

en: Block Name
fr: Nom du bloc

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: width
fr: largeur

en: height
fr: hauteur

en: Allowed file extensions
fr: Extensions de fichier autorisées

en: Add new item
fr: Ajouter un nouvel élément

en: Texts
fr: Textes

en: Tabs
fr: Onglets

en: Apply
fr: Appliquer

en: Subtitle
fr: Sous-titre

en: Title text
fr: Texte du titre

en: Usage
fr: Utilisation

en: About
fr: À propos

en: Column
fr: Colonne

en: Delete image
fr: Supprimer l'image

en: Embed
fr: Intégré

en: Add component
fr: Ajouter un composant

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Delete item
fr: Supprimer l'élement

en: Quote settings
fr: Paramètres de devis

en: Row
fr: Ligne

en: Table settings
fr: Paramètres de tableau

en: Add tab
fr: Ajouter un onglet

en: Tab title
fr: Titre de l'onglet

en: Full width
fr: Pleine largeur

en: Link url
fr: URL du lien

en: Accordion
fr: Accordéon

en: Maximum file size
fr: Taille maximum de fichier

en: Machine name:
fr: Nom système :

en: Alternative text
fr: Alternative textuelle

en: Cell
fr: Cellule

en: Image style
fr: Style d'image

en: Banner settings
fr: Paramètres de la bannière

en: None (original image)
fr: Aucun (image d'origine)

en: Component name
fr: Nom du composant

en: Custom classes
fr: Classes personnalisées

en: Responsive image
fr: Image adaptative

en: Entity title
fr: Titre de l'entité

en: Maximum dimensions
fr: Dimensions maximun

en: Upload directory
fr: Répertoire de transfert

en: A directory relative to Drupal's files directory where uploaded images will be stored.
fr: Un répertoire relatif au répertoire des fichiers de Drupal où seront stockées les images transférées.

en: If this is left empty, then the file size will be limited by the PHP maximum upload size of @size.
fr: Si ce champ est laissé vide, la taille des fichiers sera limitée par la taille de transfert maximale de PHP, soit @size.

en: Images larger than these dimensions will be scaled down.
fr: Les images plus grandes que ces dimensions seront réduites.

en: Allowed types: @extensions.
fr: Types autorisés : @extensions.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels. Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
fr: Les images doivent être plus grandes que <strong>@min</strong> pixels. Les images plus grandes que <strong>@max</strong> pixels seront redimentionnées.

en: @size limit.
fr: Limité à @size.

en: Separate extensions with a comma or space. Each extension can contain alphanumeric characters, '.', and '_', and should start and end with an alphanumeric character.
fr: Séparer les extensions par une virgule ou une espace. Chaque extension peut contenir des caractères alphanumériques, '.' et '_', et devrait commencer et s'achever par un caractère alphanumérique.
