JSON Field Utils (1.1.0-alpha7) - en to tr translation catalogue (59 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Prefix
tr: Ön ek

en: Suffix
tr: Son ek

en: Delete
tr: Sil

en: Content
tr: İçerik

en: Value
tr: Değer

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: Cancel
tr: İptal

en: Description
tr: Açıklama

en: Edit
tr: Düzenle

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Quote
tr: Alıntı

en: Link
tr: Bağlantı

en: Image
tr: Resim

en: Save
tr: Kaydet

en: Default
tr: Varsayılan

en: Top
tr: En üst

en: Text
tr: Metin

en: Icons
tr: İkonlar

en: Component
tr: Bileşen

en: Components
tr: Bileşenler

en: Upload image
tr: Görsel yükle

en: Block
tr: Blok

en: Bottom
tr: Alt

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: General
tr: Genel

en: Background color
tr: Arkaplan rengi

en: Link text
tr: Bağlantı metni

en: Position
tr: Konum

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Style
tr: Biçem (stil)

en: width
tr: genişlik

en: height
tr: yükseklik

en: Allowed file extensions
tr: İzin verilen dosya uzantıları

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Subtitle
tr: Alt başlık

en: Title text
tr: Başlık metni

en: About
tr: Hakkında

en: Column
tr: Sütun

en: Embed
tr: Göm

en: pixels
tr: piksel

en: Row
tr: Satır

en: Maximum file size
tr: Dosya boyutu üst sınırı

en: Machine name:
tr: Makine adı:

en: Alternative text
tr: Alternatif metin

en: Image style
tr: Resim stili

en: None (original image)
tr: Hiçbiri (özgün resim)

en: Responsive image
tr: Duyarlı görsel

en: Maximum dimensions
tr: Boyut üst sınırı

en: Upload directory
tr: Karşıya yükleme dizini

en: A directory relative to Drupal's files directory where uploaded images will be stored.
tr: Yüklenen görsellerin depolanacağı, Drupal'ın dosya diziniyle göreceli bir dizin.

en: If this is left empty, then the file size will be limited by the PHP maximum upload size of @size.
tr: Boş bırakılırsa, dosya boyutu PHP karşıya yükleme boyutu üst sınırı olan @size ile sınırlanır.

en: Images larger than these dimensions will be scaled down.
tr: Bu boyuttan büyük görseller aşağıya ölçeklenir.

en: Allowed types: @extensions.
tr: İzin verilen dosya uzantıları: @extensions.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels. Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
tr: Resimler <strong>@min</strong> pikselden büyük olmalıdır. <strong>@max</strong> pikselden büyük olan resimler yeniden boyutlandırılır.

en: @size limit.
tr: @size sınırı.
