JSON Field Utils (1.1.0-alpha12) - en to ru translation catalogue (77 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Prefix
ru: Префикс

en: Suffix
ru: Суффикс

en: Delete
ru: Удалить

en: Content
ru: Содержимое

en: Value
ru: Значение

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: Cancel
ru: Отмена

en: Description
ru: Описание

en: Edit
ru: Редактировать

en: - None -
ru: - Не указано -

en: Quote
ru: Цитата

en: Link
ru: Ссылка

en: Image
ru: Изображение

en: Save
ru: Сохранить

en: Default
ru: По умолчанию

en: Top
ru: Вверху

en: Rows per page
ru: Строки на страницу

en: Text
ru: Текст

en: Icons
ru: Иконки

en: Component
ru: Компонент

en: Components
ru: Компоненты

en: Upload image
ru: Загрузка изображения

en: Block
ru: Блок

en: Bottom
ru: Снизу

en: Gallery
ru: Галерея

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: Edit description
ru: Редактировать описание

en: General
ru: Общий

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Link text
ru: Текст ссылки

en: Position
ru: Позиция

en: Block Name
ru: Название блока

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: Style
ru: Стиль

en: width
ru: ширина

en: height
ru: высота

en: Allowed file extensions
ru: Допустимые расширения файлов

en: Add new item
ru: Добавить новый пункт

en: Tabs
ru: Вкладки

en: Apply
ru: Применить

en: Subtitle
ru: Подзаголовок

en: Title text
ru: Текст в Title

en: Usage
ru: Использование

en: About
ru: Информация

en: Column
ru: Колонка

en: Delete image
ru: Удалить изображение

en: Embed
ru: Вставить

en: Entity type
ru: Тип сущности

en: pixels
ru: пикселей

en: Delete item
ru: Удалить позицию

en: Row
ru: Строка

en: Add tab
ru: Добавить вкладку

en: Tab title
ru: Название вкладки

en: Full width
ru: На всю длину

en: Accordion
ru: Аккордеон

en: Maximum file size
ru: Максимальный размер файла

en: Machine name:
ru: Машинное имя:

en: Alternative text
ru: Альтернативный текст

en: Image style
ru: Стиль изображения

en: None (original image)
ru: Нет (оригинальное изображение)

en: Component name
ru: Имя компонента

en: Custom classes
ru: Пользовательские классы

en: Responsive image
ru: Адаптивное изображение

en: Entity title
ru: Заголовок сущности

en: Maximum dimensions
ru: Максимальные размеры

en: Upload directory
ru: Каталог загрузки

en: A directory relative to Drupal's files directory where uploaded images will be stored.
ru: Путь относительно каталога файлов Drupal, где будут храниться отгруженные изображения.

en: If this is left empty, then the file size will be limited by the PHP maximum upload size of @size.
ru: Если данное поле оставить пустым, тогда размер файла будет ограничен максимальным размером отгружаемого файла в PHP, который равен @size.

en: Images larger than these dimensions will be scaled down.
ru: Изображения, превышающие данные размеры, будут уменьшены.

en: Allowed types: @extensions.
ru: Допустимые типы: @extensions.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels. Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
ru: Изображения должны быть больше <strong>@min</strong> пикселей. Изображения превышающие <strong>@max</strong> пикселей будут уменьшены.

en: @size limit.
ru: Ограничение @size.

en: Separate extensions with a comma or space. Each extension can contain alphanumeric characters, '.', and '_', and should start and end with an alphanumeric character.
ru: Разделяйте расширения запятой или пробелом. Каждое расширение может содержать буквенно-цифровые символы, символы ".", "_" и должно начинаться и заканчиваться буквенно-цифровым символом.
