Drupal QuickBooks Integration (8.x-1.0-rc2) - en to uk translation catalogue (31 entries)

en: Operations
uk: Операції

en: Development
uk: Розробка

en: Remove
uk: Вилучити

en: Refresh
uk: Оновити

en: Terms
uk: Терміни

en: Invoice
uk: Рахунок

en: Payment
uk: Оплата

en: here
uk: тут

en: Account type
uk: Тип облікового запису

en: Production
uk: Експлуатація

en: Display label
uk: Мітка для показу

en: Payment method
uk: Спосіб оплати

en: sync
uk: cинхронізувати

en: Percentage
uk: Відсотки

en: Rate
uk: Оцінити

en: VAT
uk: ПДВ

en: Saving...
uk: Збереження...

en: Tax
uk: Податки

en: Component name
uk: Назва компоненту

en: Tax type
uk: Тип податку

en: Add rate
uk: Додати ставку

en: Territory
uk: Територія

en: Territories
uk: Території

en: Rates
uk: Ставки

en: Round tax at the order item level
uk: Округлювати податок на рівні позицій замовлення

en: Used to identify the applied tax in order summaries.
uk: Використовується для ідентифікації заявленого податку в підсумку.

en: The tax type will be used if both the customer and the store belong to one of the territories.
uk: Тип податку буде використовуватися, якщо і споживач, і магазин знаходяться на одній із територій.

en: Add territory
uk: Додати територію

en: Please add at least one rate.
uk: Будь ласка, додайте щонайменше одну ставку.

en: Please add at least one territory.
uk: Будь ласка, додайте щонайменше одну територію.

en: Consumption tax
uk: Податок на споживання
