jQuery UI (8.x-1.8) - en to bn translation catalogue (50 entries)

en: Next
bn: পরবর্তী

en: Sunday
bn: রবিবার

en: Monday
bn: সোমবার

en: Tuesday
bn: মঙ্গলবার

en: Wednesday
bn: বুধবার

en: Thursday
bn: বৃহস্পতিবার

en: Friday
bn: শুক্রবার

en: Saturday
bn: শনিবার

en: Done
bn: সম্পন্ন

en: Prev
bn: পূর্ব

en: Mon
bn: সোম

en: Tue
bn: মঙ্গল

en: Wed
bn: বুধ

en: Thu
bn: বৃহস্পতি

en: Fri
bn: শুক্র

en: Sat
bn: শনি

en: Sun
bn: রবি

en: May
bn: মে

en: Today
bn: আজ

en: Jan
bn: জান

en: Feb
bn: ফেব্রু

en: Mar
bn: মার্চ

en: Apr
bn: এপ্রি

en: Jun
bn: জুন

en: Jul
bn: জুলা

en: Aug
bn: আগ

en: Sep
bn: সেপ্টে

en: Oct
bn: অক্টো

en: Nov
bn: নভে

en: Dec
bn: ডিসে

en: Su
bn: রবি

en: Mo
bn: সোম

en: Tu
bn: মঙ্গল

en: We
bn: বুধ

en: Th
bn: বৃহঃ

en: Fr
bn: শুক্র

en: Sa
bn: শনি

en: About
bn: সম্পর্কে

[ctx: Long month name]
en: January
bn: জানুয়ারী

[ctx: Long month name]
en: February
bn: ফেব্রুয়ারী

[ctx: Long month name]
en: March
bn: মার্চ

[ctx: Long month name]
en: April
bn: এপ্রিল

[ctx: Long month name]
en: May
bn: মে

[ctx: Long month name]
en: June
bn: জুন

[ctx: Long month name]
en: July
bn: জুলাই

[ctx: Long month name]
en: August
bn: আগস্ট

[ctx: Long month name]
en: September
bn: সেপ্টেম্বর

[ctx: Long month name]
en: October
bn: অক্টোবর

[ctx: Long month name]
en: November
bn: নভেম্বর

[ctx: Long month name]
en: December
bn: ডিসেম্বর
