jQuery UI (8.x-1.8) - en to de translation catalogue (47 entries)

en: Next
de: Weiter

en: Sunday
de: Sonntag

en: Monday
de: Montag

en: Tuesday
de: Dienstag

en: Wednesday
de: Mittwoch

en: Thursday
de: Donnerstag

en: Friday
de: Freitag

en: Saturday
de: Samstag

en: Done
de: Fertig

en: Prev
de: Vorheriges

en: Mon
de: Mo.

en: Tue
de: Di.

en: Wed
de: Mi.

en: Thu
de: Do.

en: Fri
de: Fr.

en: Sat
de: Sa.

en: Sun
de: So.

en: May
de: Mai

en: Today
de: Heute

en: Jan
de: Jan.

en: Feb
de: Febr.

en: Mar
de: März

en: Apr
de: Apr.

en: Jun
de: Juni

en: Jul
de: Juli

en: Aug
de: Aug.

en: Oct
de: Okt.

en: Nov
de: Nov.

en: Dec
de: Dez.

en: Su
de: So

en: Tu
de: Di

en: We
de: Mi

en: Th
de: Do

en: About
de: Über

en: mm/dd/yy
de: dd.mm.yy

[ctx: Long month name]
en: January
de: Januar

[ctx: Long month name]
en: February
de: Februar

[ctx: Long month name]
en: March
de: März

[ctx: Long month name]
en: May
de: Mai

[ctx: Long month name]
en: June
de: Juni

[ctx: Long month name]
en: July
de: Juli

[ctx: Long month name]
en: October
de: Oktober

[ctx: Long month name]
en: December
de: Dezember

en: For more information about the deprecation of jQuery UI, see this <a href=":change-record">change record</a>
de: Weitere Informationen über die Verwerfung der jQuery-Benutzeroberfläche finden Sie in diesem <a href=":change-record">Änderungsdatensatz</a>

en: Drupal 8 includes jQuery UI in core, however it is no longer actively maintained and has been marked deprecated. This module provides the jQuery UI asset library for any themes and modules that require it.
de: Drupal 8 enthält jQuery UI im Kernsystem, diese Komponente wird jedoch nicht mehr aktiv gewartet und wurde als veraltet markiert. Dieses Modul bietet die jQuery UI Asset-Bibliothek für alle Themen und Module, die dies erfordern.

en: Visit the <a href=":project_link">jQuery UI project page</a> on Drupal.org for more information about this module.
de: Besuchen Sie die <a href=":project_link">Orojektseite des jQuery UI-Moduls</a> auf Drupal.org für weitere Informationen zu diesem Modul.

en: Provides jQuery UI library.
de: Ermöglicht die Verwendung der jQuery-UI-Bibliothek
