jQuery UI (8.x-1.8) - en to is translation catalogue (47 entries)

en: Next
is: Næsta

en: Sunday
is: Sunnudagur

en: Monday
is: Mánudagur

en: Tuesday
is: Þriðjudagur

en: Wednesday
is: Miðvikudagur

en: Thursday
is: Fimmtudagur

en: Friday
is: Föstudagur

en: Saturday
is: Laugardagur

en: Prev
is: Fyrri

en: Tue
is: Þri

en: Thu
is: Fim

en: Fri
is: fös

en: Sat
is: Lau

en: May
is: maí

en: Today
is: Í dag

en: Jan
is: jan

en: Feb
is: feb

en: Mar
is: mar

en: Apr
is: apr

en: Jun
is: jún

en: Jul
is: júl

en: Aug
is: ágú

en: Sep
is: Sept

en: Oct
is: okt

en: Nov
is: nóv

en: Dec
is: des

en: Su
is: sun

en: Mo
is: mán

en: Tu
is: þri

en: We
is: mið

en: Th
is: fim

en: Fr
is: fös

en: Sa
is: lau

en: About
is: Um

en: mm/dd/yy
is: mm/dd/áá

[ctx: Long month name]
en: January
is: janúar

[ctx: Long month name]
en: February
is: febrúar

[ctx: Long month name]
en: March
is: mars

[ctx: Long month name]
en: April
is: apríl

[ctx: Long month name]
en: May
is: maí

[ctx: Long month name]
en: June
is: júní

[ctx: Long month name]
en: July
is: júlí

[ctx: Long month name]
en: August
is: ágúst

[ctx: Long month name]
en: September
is: september

[ctx: Long month name]
en: October
is: október

[ctx: Long month name]
en: November
is: nóvember

[ctx: Long month name]
en: December
is: desember
