Kamihaya CMS (1.25.0) - en to nl translation catalogue (188 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Content
nl: Inhoud

en: List
nl: Lijst

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: Read more
nl: Lees meer

en: more
nl: meer

en: On
nl: Aan

en: License
nl: Licentie

en: view
nl: weergeven

en: Major
nl: Groter

en: File
nl: Bestand

en: Tag
nl: Label

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: Country
nl: Land

en: Weight
nl: Gewicht

en: Image
nl: Afbeelding

en: Center
nl: Gecentreerd

en: Category
nl: Categorie

en: Go to previous page
nl: Ga naar vorige pagina

en: Go to next page
nl: Ga naar volgende pagina

en: Default
nl: Standaard

en: Top
nl: Bovenaan

en: Small
nl: Klein

en: Large
nl: Groot

en: Views
nl: Overzichten

en: Text
nl: Tekst

en: 1 hour
nl: 1 uur

en: Content type
nl: Inhoudstype

en: Email
nl: E-mail

en: file
nl: bestand

en: Created
nl: Aangemaakt

en: FAQ
nl: Veelgestelde vragen

en: All
nl: Alle

en: Page title
nl: Paginatitel

en: Block
nl: Blok

en: Page
nl: Pagina

en: Bottom
nl: Onderkant

en: User picture
nl: Gebruikersafbeelding

en: Off
nl: Uit

en: Footer
nl: Voet

en: Promoted to front page
nl: Aangeraden op de voorpagina

en: API Key
nl: API-sleutel

en: Width
nl: Breedte

en: Height
nl: Hoogte

en: 1 day
nl: 1 dag

en: Medium
nl: Gemiddeld

en: Start Date
nl: Begindatum

en: Address
nl: Adres

en: Desc
nl: Aflopend

en: Company
nl: Bedrijf

en: Directory
nl: Map

en: Example
nl: Voorbeeld

en: Start
nl: Begin

en: End
nl: Einde

en: Align
nl: Uitlijning

en: Background color
nl: Achtergrondkleur

en: Text color
nl: Tekstkleur

en: Color
nl: Kleur

en: First name
nl: Voornaam

en: Last name
nl: Achternaam

en: Teaser List
nl: Teaser weergave

en: Position
nl: Positie

en: Latest
nl: Nieuwste

en: Profile
nl: Profiel

en: First Name
nl: Voornaam

en: Last Name
nl: Achternaam

en: Latitude
nl: Breedtegraad

en: Longitude
nl: Lengtegraad

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Gender
nl: Geslacht

en: Male
nl: Man

en: Female
nl: Vrouw

en: Birthday
nl: Geboortedatum

en: Authored on
nl: Aangemaakt op

en: Messages
nl: Berichten

en: Map width
nl: Kaartbreedte

en: Map height
nl: Kaarthoogte

en: author
nl: auteur

en: Left
nl: Links

en: Right
nl: Rechts

en: People
nl: Personen

en: Style
nl: Stijl

en: Group Name
nl: Groepsnaam

en: Cart
nl: Winkelwagen

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Documents
nl: Documenten

en: Resume
nl: Hervatten

en: ‹ Previous
nl: ‹ Vorige

en: Next ›
nl: Volgende ›

en: by
nl: door

en: News
nl: Nieuws

en: Tabs
nl: Tabbladen

en: Next page
nl: Volgende pagina

en: Apply
nl: Toepassen

en: Go to first page
nl: Ga naar eerste pagina

en: Go to last page
nl: Ga naar laatste pagina

en: Double
nl: Dubbel

en: 1 minute
nl: 1 minuut

en: @count minutes
nl: @count minuten

en: @count hours
nl: @count uren

en: Dotted
nl: Gestippeld

en: Dashed
nl: Gestreept

en: Solid
nl: Vast

en: Editor
nl: Redacteur

en: parent
nl: bovenliggend

en: Source code
nl: Broncode

en: Border color
nl: Randkleur

en: Telephone
nl: Telefoon

en: Full Name
nl: Volledige naam

en: Promote to front page
nl: Aanraden voor de voorpagina

en: Field mapping
nl: Veldtoewijzing

en: Border style
nl: Randstijl

en: Password Expiration
nl: Wachtwoordverloop

en: Skip to main content
nl: Overslaan en naar de inhoud gaan

en: Paragraph
nl: Paragraaf

en: Choose
nl: Maak een keuze

en: File download
nl: Bestand downloaden

en: Main navigation
nl: Hoofdnavigatie

en: Thumbnail image
nl: Miniatuurafbeelding

en: Ruby
nl: Robijnrood

en: Image description
nl: Afbeeldingsomschrijving

en: Video file
nl: Filmbestand

en: Allowed tags
nl: Toegestane labels

en: Border radius
nl: Randradius

en: Accordion
nl: Accordeon

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Circle
nl: Cirkel

en: Pagination
nl: Paginering

en: Search form
nl: Zoekveld

en: Powered by Drupal
nl: Gebouwd met Drupal

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Your virtual face or picture.
nl: Uw foto of afbeelding.

en: Footer Bottom
nl: Onder footer

en: Contents
nl: Inhoud

en: Breadcrumbs
nl: Kruimelpad

en: Main content
nl: Hoofdinhoud

en: Sidebar first
nl: Eerste zijbalk

en: Meta tag
nl: Metatag

en: Main page content
nl: Primaire inhoud van de pagina

en: Show as expanded
nl: Uitgeklapt weergeven

en: Contracts
nl: Contracten

en: H2 title
nl: H2-titel

en: Sidebar second
nl: Tweede zijbalk

en: API URL
nl: API-URL

en: Previous page
nl: Vorige pagina

en: The email address %mail is not valid.
nl: Het e-mailadres %mail is ongeldig.

en: Asc
nl: Oplopend

en: Accordion item
nl: Accordeon-item

en: Product list
nl: Productlijst

en: Headings
nl: Koppen

en: Load More
nl: Meer laden

en: Paragraphs
nl: Paragrafen

en: Full HTML
nl: Volledige HTML

en: Enrollment
nl: Inschrijving

en: Last page
nl: Laatste pagina

en: Salary
nl: Salaris

en: Button label
nl: Knoplabel

en: Product category
nl: Productcategorie

en: Image link
nl: Afbeeldingslink

en: Site branding
nl: Branding van de website

en: Display description
nl: Weergavebeschrijving

en: First page
nl: Eerste pagina

en: Submitted by @author_name on @date
nl: Ingediend door @author_name op @date

en: Primary admin actions
nl: Primaire beheeracties

en: User account menu
nl: Gebruikersmenu

en: Entity browser
nl: Entiteit-browser

en: Select entities
nl: Entiteiten selecteren

en: Last Password Reset
nl: Laatste wachtwoordreset

en: Divider
nl: Scheiding

en: In draft
nl: In concept

en: Expired Password
nl: Verlopen Wachtwoord

en: Non-expired Password
nl: Niet-verlopen Wachtwoord

en: Go to page @key
nl: Ga naar pagina @key

en: Dialog title
nl: Dialoogtitel

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
nl: Gearchiveerd

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
nl: Concept

[ctx: Workflow state label]
en: Published
nl: Gepubliceerd

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
nl: Archiveren

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
nl: Nieuw concept maken

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
nl: Publiceren

en: Control whether the user must reset their password. If the password has expired, this field is automatically checked after the execution of Cron.
nl: De gebruiker dient zijn wachtwoord opnieuw in te stellen. Als het wachtwoord is verlopen, wordt dit veld automatisch aangevinkt na het uitvoeren van de cronjob.

en: Pending Expiration Mail Count
nl: Aantal verzonden e-mails wachtwoord verlopen

en: Whether an email notifying of a pending password expiration has been sent
nl: Of er een e-mail is verzonden met de melding dat het wachtwoord is verlopen
