Kamihaya CMS (1.37.0) - en to ja translation catalogue (191 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Status
ja: 状態

en: Content
ja: コンテンツ

en: Type
ja: タイプ

en: List
ja: リスト

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Read more
ja: 続きを読む

en: more
ja: 続き

en: On
ja: オン

en: License
ja: ライセンス

en: view
ja: ビュー

en: File
ja: ファイル

en: Tag
ja: タグ

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Country
ja: 国

en: Weight
ja: ウェイト

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Center
ja: 中央

en: Category
ja: カテゴリー

en: Name
ja: 名前

en: Go to previous page
ja: 前のページへ

en: Go to next page
ja: 次のページへ

en: Help
ja: ヘルプ

en: Default
ja: デフォルト

en: Background
ja: 背景

en: Background Image
ja: 背景画像

en: Top
ja: トップ

en: Small
ja: 小

en: Large
ja: 大

en: Views
ja: ビュー

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Text
ja: テキスト

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Email
ja: メール

en: file
ja: ファイル

en: Created
ja: 作成

en: Node
ja: ノード

en: Data type
ja: データ型

en: Horizontal
ja: 水平

en: Vertical
ja: 垂直

en: File not found.
ja: ファイルが見つかりませんでした

en: All
ja: すべて

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Left side
ja: 左サイド

en: Right side
ja: 右サイド

en: Bottom
ja: ボトム

en: User picture
ja: ユーザー画像

en: Logo
ja: ロゴ

en: Off
ja: オフ

en: Footer
ja: フッター

en: Score
ja: 得点

en: Filter
ja: フィルター

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Nodes
ja: ノード

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Textfield
ja: テキストフィールド

en: 1 day
ja: 1日

en: Medium
ja: 中程度

en: Media
ja: メディア

en: Start Date
ja: 開始日

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Address
ja: 住所

en: Desc
ja: 降順

en: Company
ja: 会社

en: Directory
ja: ディレクトリー

en: Example
ja: 例

en: Start
ja: 開始

en: End
ja: 終了

en: Align
ja: 配置

en: Background color
ja: 背景色

en: Text color
ja: テキストの色

en: Color
ja: 色

en: First name
ja: 名

en: Last name
ja: 姓

en: Link text
ja: リンクテキスト

en: Operator
ja: オペレータ

en: Position
ja: ポジション

en: Latest
ja: 最終

en: Profile
ja: プロフィール

en: Last Name
ja: 姓

en: Latitude
ja: 緯度

en: Longitude
ja: 経度

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Condition
ja: コンディション

en: Gender
ja: 性別

en: Male
ja: 男性

en: Female
ja: 女性

en: Birthday
ja: 誕生日

en: Authored on
ja: 投稿日時

en: Hidden
ja: 非表示

en: Messages
ja: メッセージ

en: Token
ja: トークン

en: Middle
ja: 中

en: author
ja: 投稿者

en: Fixed
ja: 固定

en: Empty
ja: 空

en: Greater than
ja: 大なり記号(&gt;)

en: Equal to
ja: 次に等しい

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: People
ja: ユーザー

en: Video
ja: ビデオ

en: Style
ja: スタイル

en: Group Name
ja: グループ名

en: Cart
ja: カート

en: Product
ja: 商品

en: Changed
ja: 変更済

en: Document
ja: ドキュメント

en: Documents
ja: ドキュメント

en: Resume
ja: 再開

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: by
ja: 投稿者

en: Tabs
ja: タブ

en: Next page
ja: 次ページ

en: Apply
ja: 適用

en: Go to first page
ja: 先頭ページへ

en: Go to last page
ja: 最終ページへ

en: Double
ja: ダブル

en: Above
ja: 上部

en: 1 minute
ja: 1分

en: 1 week
ja: 1週間

en: Editor
ja: エディタ

en: parent
ja: 上位

en: Source code
ja: ソースコード

en: Border color
ja: ボーダー色

en: Telephone
ja: 電話番号

en: Offset
ja: オフセット

en: Promote to front page
ja: フロントページに掲載

en: Field mapping
ja: フィールドマッピング

en: Password Expiration
ja: パスワードの有効期限

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: Or
ja: または

en: Zoom
ja: ズーム

en: Choose
ja: 選択

en: File download
ja: ファイルダウンロード

en: Main navigation
ja: メインナビゲーション

en: Video file
ja: 動画ファイル

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: And
ja: および

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Compact
ja: コンパクト

en: Pagination
ja: ページ送り

en: Search form
ja: 検索フォーム

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Your virtual face or picture.
ja: あなたの仮想の顔、あるいは写真。

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Design
ja: デザイン

en: Sidebar first
ja: 第１サイドバー

en: Request timeout
ja: リクエスト タイムアウト

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: Show as expanded
ja: 展開して表示

en: Sidebar second
ja: 第２サイドバー

en: Previous page
ja: 前ページ

en: The email address %mail is not valid.
ja: メールアドレス %mail は正しくありません。

en: Data value
ja: データの値

en: Asc
ja: 昇順

en: Hide filter
ja: フィルターを非表示

en: Master
ja: マスター

en: Paragraphs
ja: パラグラフ

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: -Select-
ja: - 選択してください -

en: Last page
ja: 最終ページ

en: Button label
ja: ボタンラベル

en: Selector label
ja: ラベルセレクター

en: Link to user
ja: ユーザーページヘのリンク

en: Modal width
ja: モーダルの幅

en: Site branding
ja: サイトブランディング

en: First page
ja: 先頭ページ

en: Submitted by @author_name on @date
ja: @author_name が @date に投稿

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: User account menu
ja: ユーザーアカウントメニュー

en: Entity browser bulk select form
ja: エンティティブラウザー一括選択フォーム

en: Entity browser
ja: エンティティブラウザー

en: Last Password Reset
ja: 前回のパスワードリセット

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
ja: アーカイブ済み

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
ja: 下書き

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
ja: アーカイブ

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
ja: 下書きを新規作成

en: Control whether the user must reset their password. If the password has expired, this field is automatically checked after the execution of Cron.
ja: ユーザーがパスワードをリセットする必要があるかどうかを制御します。パスワードの有効期限が切れている場合は、Cron の実行後にこのフィールドが自動的にチェックされます。
