Kamihaya CMS (1.42.0) - en to fa translation catalogue (170 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Status
fa: وضعیت

en: Content
fa: محتوا

en: Type
fa: نوع

en: List
fa: فهرست

en: Actions
fa: عملکردها

en: Cancel
fa: لغو

en: Description
fa: توضیحات

en: Language
fa: زبان

en: Read more
fa: ادامه مطلب

en: more
fa: بیشتر

en: Quantity
fa: تعداد

en: On
fa: روشن

en: License
fa: لایسنس

en: view
fa: مشاهده

en: File
fa: فایل

en: Tag
fa: برچسب

en: Reset
fa: بازنشانی

en: None
fa: هیچ

en: Country
fa: کشور

en: Weight
fa: وزن

en: Link
fa: پیوند

en: Image
fa: تصویر

en: Center
fa: وسط

en: Category
fa: دسته بندی

en: Name
fa: نام

en: Go to previous page
fa: برو به صفحه قبلی

en: Go to next page
fa: برو به صفحه بعدی

en: Help
fa: راهنما

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Background
fa: زمینه

en: Top
fa: بالا

en: Small
fa: کوچک

en: Large
fa: بزرگ

en: Views
fa: نماها

en: Teaser
fa: خلاصه

en: Text
fa: متن

en: 1 hour
fa: ۱ ساعت

en: ID
fa: شناسه

en: Back to top
fa: بازگشت به بالا

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: file
fa: فایل

en: Error
fa: خطا

en: Created
fa: ایجاد شده

en: Node
fa: محتوا

en: Data type
fa: نوع داده

en: Create
fa: ایجاد

en: Horizontal
fa: افقی

en: Vertical
fa: عمودی

en: FAQ
fa: پرسش و پاسخ متداول

en: All
fa: همه

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Block
fa: بلوک

en: Page
fa: صفحه

en: Left side
fa: سمت چپ

en: Right side
fa: سمت راست

en: Bottom
fa: پایین

en: User picture
fa: تصویر کاربر

en: Logo
fa: آرم

en: Off
fa: خاموش

en: Header
fa: سربرگ

en: Footer
fa: پاورقی

en: Score
fa: امتیاز

en: Filter
fa: فیلتر

en: Promoted to front page
fa: نمایش در صفحه اول

en: Nodes
fa: گره‌ها

en: Width
fa: عرض

en: Height
fa: ارتفاع

en: Textfield
fa: فیلد متنی

en: 1 day
fa: ۱ روز

en: Medium
fa: متوسط

en: Media
fa: رسانه

en: Start Date
fa: تاریخ شروع

en: Price
fa: قیمت

en: Unlimited
fa: نامحدود

en: Address
fa: نشانی

en: Desc
fa: نزولی

en: Company
fa: شرکت

en: Directory
fa: دایرکتوری

en: Start
fa: شروع

en: End
fa: پایان

en: Align
fa: تراز

en: Background color
fa: رنگ پس‌زمینه

en: Text color
fa: رنگ متن

en: Color
fa: رنگ

en: First name
fa: نام

en: Last name
fa: نام خانوادگی

en: Link text
fa: متن پیوند

en: Operator
fa: عملگر

en: Position
fa: موقعیت

en: Profile
fa: نمایه

en: Close
fa: بستن

en: Task
fa: وظیفه

en: First Name
fa: نام

en: Last Name
fa: نام خانوادگی

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Condition
fa: شرط

en: Gender
fa: جنسیت

en: Occupation
fa: اشتغال

en: Authored on
fa: تالیف شده در

en: Hidden
fa: پنهان

en: Messages
fa: پیام‌ها

en: Token
fa: توکن

en: Second
fa: ثانیه

en: author
fa: نویسنده

en: Fixed
fa: ثابت

en: Empty
fa: خالی

en: Greater than
fa: بزرگتر از

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

en: People
fa: افراد

en: Read More
fa: ادامه...

en: Video
fa: ویدیو

en: Style
fa: سبک

en: Cart
fa: سبد خرید

en: Product
fa: محصول

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Completed
fa: تکمیل شد

en: Document
fa: سند

en: Documents
fa: اسناد

en: New
fa: جدید

en: Resume
fa: از سر گرفتن

en: ‹ Previous
fa: < قبلی

en: Next ›
fa: بعدی >

en: by
fa: توسط

en: Tabs
fa: زبانه‌ها

en: Complete
fa: کامل

en: Next page
fa: صفحه بعد

en: Apply
fa: تایید

en: Go to first page
fa: برو به صفحه اول

en: Go to last page
fa: برو به صفحه آخر

en: Above
fa: بالا

en: 1 minute
fa: 1 دقیقه

en: @count minutes
fa: @count دقیقه

en: @count hours
fa: @count ساعت

en: 1 week
fa: ۱ هفته

en: Editor
fa: ویرایشگر

en: parent
fa: والد

en: Source code
fa: کد منبع

en: Offset
fa: جابجایی

en: Promote to front page
fa: نمایش بر روی صفحه اصلی

en: Skip to main content
fa: رفتن به محتوای اصلی

en: Or
fa: یا

en: 1
fa: ۱

en: File download
fa: دریافت فایل

en: Main navigation
fa: منوی اصلی

en: color
fa: رنگ

en: And
fa: و

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: Search form
fa: فرم جستجو

en: Powered by Drupal
fa: قدرت گرفته از دروپال

en: Breadcrumbs
fa: مسیر‌های راهنما

en: Sidebar first
fa: نوار کناری اول

en: Main page content
fa: محتوای صفحه اصلی

en: Show as expanded
fa: نمایش به صورت باز

en: Sidebar second
fa: نوار کناری دوم

en: The email address %mail is not valid.
fa: نشانی پست الکترونیکی %mail معتبر نیست.

en: Data value
fa: مقدار داده

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: Cookie name
fa: نام کوکی

en: Load More
fa: نمایش بیشتر

en: -Select-
fa: -انتخاب کنید-

en: Site branding
fa: برند سایت

en: Primary admin actions
fa: اقدامات مدیریتی پایه

en: User account menu
fa: منوی حساب کاربری
