Kamihaya CMS (1.43.0) - en to pt translation catalogue (233 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Content
pt: Conteúdo

en: Type
pt: Tipo

en: List
pt: Lista

en: Actions
pt: Ações

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Read more
pt: Leia mais

en: more
pt: mais

en: Quantity
pt: Quantidade

en: On
pt: Habilitado

en: License
pt: Licença

en: view
pt: ver

en: Major
pt: Maior

en: File
pt: Arquivo

en: Reset
pt: Redefinir

en: None
pt: Nenhum

en: Country
pt: País

en: Weight
pt: Peso

en: Image
pt: Imagem

en: Center
pt: Central

en: Category
pt: Categoria

en: Name
pt: Nome

en: Go to previous page
pt: Ir para a página anterior

en: Go to next page
pt: Ir para a próxima página

en: Help
pt: Ajuda

en: Default
pt: Padrão

en: Background
pt: Fundo

en: Background Image
pt: Imagem de Fundo

en: Top
pt: Superior

en: Small
pt: Pequeno

en: Large
pt: Grande

en: Teaser
pt: Chamada

en: Text
pt: Texto

en: 1 hour
pt: 1 hora

en: Back to top
pt: Voltar ao topo

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: file
pt: arquivo

en: Error
pt: Erro

en: Created
pt: Criado

en: Data type
pt: Tipo de dado

en: Create
pt: Criar

en: All
pt: Tudo

en: Page title
pt: Título da página

en: Block
pt: Bloco

en: Page
pt: Página

en: Left side
pt: Lado esquerdo

en: Right side
pt: Lado direito

en: Bottom
pt: Inferior

en: User picture
pt: Foto do usuário

en: Off
pt: Desligado

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Score
pt: Pontuação

en: Filter
pt: Filtrar

en: Promoted to front page
pt: Promovido para a página inicial

en: API Key
pt: Chave de API

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Textfield
pt: Campo de texto

en: 1 day
pt: 1 dia

en: Medium
pt: Médio

en: Media
pt: Mídia

en: Start Date
pt: Data inicial

en: Price
pt: Preço

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Address
pt: Endereço

en: Desc
pt: Decrescente

en: Company
pt: Empresa

en: Directory
pt: Diretório

en: Example
pt: Exemplo

en: Start
pt: Iniciar

en: End
pt: Fim

en: Align
pt: Alinhamento

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Text color
pt: Cor do texto

en: Color
pt: Cor

en: Logo URL
pt: URL do logo

en: First name
pt: Nome

en: Last name
pt: Sobrenome

en: Link text
pt: Texto do link

en: Teaser List
pt: Lista de chamadas

en: Operator
pt: Operador

en: Position
pt: Posição

en: Latest
pt: Recente

en: Profile
pt: Perfil

en: Close
pt: Fechar

en: Task
pt: Tarefa

en: First Name
pt: Nome

en: Last Name
pt: Sobrenome

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Condition
pt: Condição

en: Gender
pt: Gênero

en: Male
pt: Masculino

en: Female
pt: Feminino

en: Birthday
pt: Data de Nascimento

en: Authored on
pt: Escrito em

en: Hidden
pt: Oculto

en: Messages
pt: Mensagens

en: API key
pt: Chave da API

en: Middle
pt: Meio

en: Font size
pt: Tamanho da fonte

en: Second
pt: Segundo

en: less than
pt: menor que

en: less than or equal to
pt: menor ou igual a

en: Map width
pt: Largura do mapa

en: Map height
pt: Altura do mapa

en: author
pt: autor

en: Fixed
pt: Fixo

en: Empty
pt: Vazio

en: Greater than
pt: Maior que

en: Equal to
pt: Igual a

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: People
pt: Pessoas

en: Style
pt: Estilo

en: Cart
pt: Carrinho

en: Product
pt: Produto

en: Changed
pt: Alterado

en: Completed
pt: Concluído

en: Asset
pt: Recurso

en: Document
pt: Documento

en: Documents
pt: Documentos

en: New
pt: Novo

en: Resume
pt: Continuar

en: ‹ Previous
pt: ‹ Voltar

en: Next ›
pt: Avançar ›

en: by
pt: escrito por

en: News
pt: Notícias

en: Tabs
pt: Abas

en: Complete
pt: Concluído

en: Next page
pt: Próxima página

en: Apply
pt: Aplicar

en: Go to first page
pt: Voltar para a primeira página

en: Go to last page
pt: Ir para a última página

en: Above
pt: Acima

en: 1 minute
pt: 1 minuto

en: @count minutes
pt: @count minutos

en: @count hours
pt: @count horas

en: 1 week
pt: 1 semana

en: Solid
pt: Sólido

en: parent
pt: superior

en: Source code
pt: Código-fonte

en: Border color
pt: Cor da borda

en: Telephone
pt: Telefone

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Promote to front page
pt: Promover para a página inicial

en: Field mapping
pt: Mapeamento de campo

en: Skip to main content
pt: Pular para o conteúdo principal

en: Or
pt: Ou

en: Paragraph
pt: Parágrafo

en: Suspend
pt: Suspender

en: Choose
pt: Escolha

en: File download
pt: Download de arquivos

en: Upload a file
pt: Enviar um arquivo

en: Main navigation
pt: Navegação principal

en: Header Right
pt: Cabeçalho direito

en: color
pt: cor

en: Input type
pt: Tipo de entrada

en: Cover
pt: Capa

en: Video file
pt: Arquivo de vídeo

en: Checkbox
pt: A caixa de seleção

en: Allowed tags
pt: Etiquetas permitidas

en: Background image
pt: Imagem de fundo

en: Accordion
pt: Acordeão

en: And
pt: E

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Compact
pt: Compacto

en: Equal
pt: Igual

en: Pagination
pt: Paginação

en: One time
pt: Uma vez

en: Search form
pt: Formulário de busca

en: Powered by Drupal
pt: Desenvolvido com Drupal

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Greater than or equal to
pt: Maior que ou igual a

en: Your virtual face or picture.
pt: Sua foto de perfil.

en: Footer Bottom
pt: Rodapé Inferior

en: Contents
pt: Conteúdos

en: Sidebar first
pt: Primeira barra lateral

en: School
pt: Escola

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: Show as expanded
pt: Exibir expandido

en: Not equal to
pt: Diferente de

en: Secret
pt: Segredo

en: Sidebar second
pt: Segunda barra lateral

en: Previous page
pt: Página anterior

en: The email address %mail is not valid.
pt: O endereço de e-mail %mail não é válido.

en: Data value
pt: Valor dos dados

en: Asc
pt: Ascendente

en: Accordion item
pt: Acordeão de item

en: Skill
pt: Habilidade

en: Product list
pt: Lista de produtos

en: Hide filter
pt: Esconder o filtro

en: Master
pt: Principal

en: Cookie name
pt: Nome do cookie

en: Headings
pt: Cabeçalhos

en: @type field.
pt: campo @type.

en: Paragraphs
pt: Parágrafos

en: Full HTML
pt: HTML completo

en: -Select-
pt: -Selecione-

en: Enrollment
pt: Matrícula

en: Last page
pt: Última página

en: Not empty
pt: Não está vazio

en: Button label
pt: Etiqueta do botão

en: Product category
pt: Categoria do produto

en: Link to user
pt: Link para o usuário

en: Modal width
pt: Largura da modal

en: Site branding
pt: Definição de marca do site

en: Display description
pt: Descrição da exibição

en: First page
pt: Primeira página

en: Submitted by @author_name on @date
pt: Enviado por @author_name em @date

en: Primary admin actions
pt: Ações primárias do administrador

en: User account menu
pt: Menu de conta de usuário

en: Accordion Item
pt: Item Accordion

en: Entity browser bulk select form
pt: Formulário de seleção em massa do navegador de entidade

en: Entity browser
pt: Navegador de entidade

en: Select entities
pt: Selecionar entidades

en: Divider
pt: Divisor

en: In draft
pt: Em rascunho

[ctx: Date range separator]
en: -
pt: No contexto: separador do período de data

en: Go to page @key
pt: Ir para página @key

en: Dialog title
pt: Título da caixa de diálogo

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
pt: Arquivado

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
pt: Rascunho

[ctx: Workflow state label]
en: Published
pt: Publicado

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
pt: Arquivo

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
pt: Criar novo rascunho

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
pt: Publicar
