Kamihaya CMS (1.46.0) - en to fr translation catalogue (173 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Status
fr: État

en: List
fr: Lister

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Language
fr: Langue

en: Read more
fr: Lire la suite

en: more
fr: plus

en: Quantity
fr: Quantité

en: On
fr: Activé

en: view
fr: voir

en: Country
fr: Pays

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Label
fr: Libellé

en: Help
fr: Aide

en: Default
fr: Par défaut

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Background Image
fr: Image d'arrière-plan

en: Top
fr: Haut

en: Views
fr: Vues

en: Teaser
fr: Accroche

en: 1 hour
fr: 1 heure

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Back to top
fr: Remonter

en: Email
fr: Courriel

en: Error
fr: Erreur

en: Node
fr: Nœud

en: Data type
fr: Type de données

en: Create
fr: Créer

en: File not found.
fr: Fichier non trouvé.

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Block
fr: Bloc

en: Left side
fr: Côté gauche

en: Right side
fr: Côté droit

en: Bottom
fr: Bas

en: Off
fr: Désactivé

en: Footer
fr: Pied de page

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: API Key
fr: Clé d'API

en: Nodes
fr: Nœuds

en: Textfield
fr: Champ texte

en: 1 day
fr: 1 jour

en: Media
fr: Média

en: Start Date
fr: Date de début

en: Price
fr: Prix

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Address
fr: Adresse

en: Job Title
fr: Titre du poste

en: Example
fr: Exemple

en: Start
fr: Début

en: Background color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: Color
fr: Couleur

en: Logo URL
fr: URL du logo

en: Teaser List
fr: Liste de Résumés

en: Operator
fr: Opérateur

en: Profile
fr: Profil

en: Close
fr: Fermer

en: Task
fr: Tâche

en: First Name
fr: Prénom

en: Last Name
fr: Nom de famille

en: Hidden
fr: Caché

en: Token
fr: Jeton (token)

en: API key
fr: Clé d'API

en: Limit
fr: Limite

en: Font size
fr: Taille de police

en: Second
fr: Seconde

en: less than
fr: inférieur à

en: less than or equal to
fr: inférieur ou égal à

en: Marker
fr: Marqueur

en: Fixed
fr: Fixe

en: Empty
fr: Vide

en: Greater than
fr: Supérieur

en: Equal to
fr: Egal à

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: People
fr: Personnes

en: Video
fr: Vidéo

en: Cart
fr: Panier

en: Product
fr: Produit

en: Completed
fr: Terminé

en: New
fr: Nouveau

en: Resume
fr: Reprendre

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: by
fr: par

en: Loading...
fr: En cours de chargement...

en: Tabs
fr: Onglets

en: Complete
fr: Terminé

en: Next page
fr: Page suivante

en: Go to first page
fr: Aller à la première page

en: Go to last page
fr: Aller à la dernière page

en: @count hours
fr: @count heures

en: 1 week
fr: 1 semaine

en: Source code
fr: Code source

en: Full Name
fr: Nom complet

en: Add Page
fr: Ajouter une page

en: No title
fr: Sans titre

en: Promote to front page
fr: Placer en page d'accueil

en: Field mapping
fr: Correspondance de champ

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Or
fr: Ou

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: Add New Page
fr: Ajouter une Nouveau Page

en: Suspend
fr: Suspendre

en: Choose
fr: Choisir

en: File download
fr: Téléchargement de fichier

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: The configuration has been updated.
fr: La configuration a été mise à jour.

en: color
fr: couleur

en: Input type
fr: Type d'entrée

en: Checkbox
fr: Case à cocher

en: Allowed tags
fr: Balises autorisées

en: Background image
fr: Image d'arrière-plan

en: Accordion
fr: Accordéon

en: And
fr: Et

en: Header Top Right
fr: Haut droit de l'entête

en: Circle
fr: Cercle

en: Equal
fr: Égal

en: Search form
fr: Formulaire de recherche

en: Powered by Drupal
fr: Propulsé par Drupal

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Greater than or equal to
fr: Supérieur ou égal à

en: Footer Bottom
fr: Bas du pied de page

en: Not equal
fr: Différent

en: Zoom Level
fr: Niveau du zoom

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Main content
fr: Contenu principal

en: Sidebar first
fr: Première barre latérale

en: Managers
fr: Gestionnaires

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Contracts
fr: Contrats

en: Not equal to
fr: Différent de

en: H2 title
fr: Titre H2

en: Sidebar second
fr: Seconde barre latérale

en: API URL
fr: URL API

en: Previous page
fr: Page précédente

en: The email address %mail is not valid.
fr: L'adresse de courriel %mail n'est pas valide.

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Data value
fr: Valeur de la donnée

en: Product list
fr: Liste de produits

en: Hide filter
fr: Masquer le filtre

en: Headings
fr: Titres

en: Recruitment
fr: Recrutement

en: Summarize
fr: Résumer

en: @type field.
fr: Champ @type.

en: Full HTML
fr: HTML complet

en: -Select-
fr: -Sélectionner-

en: Featured content
fr: Contenu mis en avant

en: Last page
fr: Dernière page

en: Product category
fr: Catégorie de produits

en: Selector label
fr: Étiquette du sélecteur

en: Minimum keyword length
fr: Longueur minimale des mots clés

en: Site branding
fr: Identité du site

en: First page
fr: Première page

en: Submitted by @author_name on @date
fr: Soumis par @author_name le @date

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: User account menu
fr: Menu du compte de l'utilisateur

en: Accordion Item
fr: Élément d'accordéon

en: Select entities
fr: Sélectionner les entités

en: Divider
fr: Séparateur

en: @label tokens.
fr: @label jetons.

en: Go to page @key
fr: Aller à la page @key

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
fr: Archivé

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
fr: Brouillon

[ctx: Workflow state label]
en: Published
fr: Publié

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
fr: Archiver

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
fr: Créer un Nouveau Brouillon

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
fr: Publier
