Kamihaya CMS (1.54.0) - en to tr translation catalogue (222 entries)

en: Home
tr: Anasayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Status
tr: Durum

en: Content
tr: İçerik

en: Type
tr: Tip

en: List
tr: Liste

en: Actions
tr: Eylemler

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Read more
tr: Devamını oku

en: more
tr: daha fazla

en: Quantity
tr: Miktar

en: On
tr: Açık

en: License
tr: Lisans

en: view
tr: görüntüle

en: File
tr: Dosya

en: Tag
tr: Etiket

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: Message
tr: İleti

en: Country
tr: Ülke

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Link
tr: Bağlantı

en: Image
tr: Resim

en: Center
tr: Merkez

en: Category
tr: Kategori

en: Name
tr: İsim

en: Go to previous page
tr: Önceki sayfaya git

en: Go to next page
tr: Sonraki sayfaya git

en: Label
tr: Etiket

en: Help
tr: Yardım

en: Default
tr: Varsayılan

en: Background
tr: Arkaplan

en: Top
tr: En üst

en: Small
tr: Küçük

en: Large
tr: Büyük

en: Views
tr: Görünümler

en: Teaser
tr: Özet

en: Text
tr: Metin

en: 1 hour
tr: @count saat

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: Email
tr: E-posta

en: file
tr: dosya

en: Error
tr: Hata

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Node
tr: Düğüm

en: Data type
tr: Veri türü

en: Create
tr: Oluştur

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Vertical
tr: Dikey

en: FAQ
tr: S.S.S

en: All
tr: Tümü

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Left side
tr: Sol taraf

en: Right side
tr: Sağ taraf

en: Bottom
tr: Alt

en: User picture
tr: Kullanıcı resmi

en: Off
tr: Kapalı

en: Never
tr: Asla

en: Header
tr: Üst bilgi

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: Score
tr: Puan

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Nodes
tr: Düğümler

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: Textfield
tr: Metin alanı

en: 1 day
tr: @count gün

en: Medium
tr: Orta

en: Media
tr: Medya

en: Start Date
tr: Başlangıç Tarihi

en: Price
tr: Fiyat

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Address
tr: Adres

en: Desc
tr: Azalan

en: Job Title
tr: İş Başlığı

en: Job Description
tr: İş Tanımı

en: Company
tr: Şirket

en: Directory
tr: Dizin

en: Example
tr: Örnek

en: Start
tr: Başlangıç

en: End
tr: Bitiş

en: Align
tr: Hizalama

en: Background color
tr: Arkaplan rengi

en: Text color
tr: Yazı rengi

en: Color
tr: Renk

en: Logo URL
tr: Logo URL adresi

en: First name
tr: Ad

en: Last name
tr: Soyad

en: Link text
tr: Bağlantı metni

en: Teaser List
tr: Özet Listesi

en: Operator
tr: İşletmen

en: Position
tr: Konum

en: Profile
tr: Profil

en: Close
tr: Kapat

en: Page Title
tr: Sayfa Başlığı

en: Task
tr: Görev

en: Flag
tr: İşaretle

en: First Name
tr: Adı

en: Last Name
tr: Soyadı

en: Latitude
tr: Enlem

en: Longitude
tr: Boylam

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Condition
tr: Koşul

en: Gender
tr: Cinsiyet

en: Male
tr: Erkek

en: Female
tr: Bayan

en: Birthday
tr: Doğum günü

en: Authored on
tr: Oluşturulduğu tarih

en: Hidden
tr: Gizli

en: Messages
tr: İletiler

en: Token
tr: Simge

en: Middle
tr: Orta

en: Limit
tr: Sınır

en: Font size
tr: Yazı tipi boyutu

en: Second
tr: Saniye

en: less than
tr: küçüktür

en: less than or equal to
tr: küçük ya da eşittir

en: author
tr: yazar

en: Fixed
tr: Sabit

en: Empty
tr: Boş

en: Greater than
tr: Büyüktür

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: People
tr: Kişiler

en: Style
tr: Biçem (stil)

en: Cart
tr: Sepet

en: Product
tr: Ürün

en: Changed
tr: Değişti

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: Document
tr: Belge

en: Documents
tr: Belgeler

en: New
tr: Yeni

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: by
tr: yazan

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Complete
tr: Tamam

en: Next page
tr: Sonraki sayfa

en: Apply
tr: Uygula

en: Go to first page
tr: İlk sayfaya git

en: Go to last page
tr: Son sayfaya git

en: 30 minutes
tr: 30 dakika

en: Above
tr: Üstte

en: 1 minute
tr: 1 dakika

en: @count minutes
tr: @count dakika

en: @count hours
tr: @count saat

en: 1 week
tr: @count hafta

en: Editor
tr: Düzenleyici

en: parent
tr: üst

en: Source code
tr: Kaynak kodu

en: Border color
tr: Kenarlık rengi

en: Telephone
tr: Telefon

en: Add Page
tr: Sayfa Ekle

en: Create Content
tr: İçerik Oluştur

en: No title
tr: Başlıksız

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Promote to front page
tr: Ana sayfaya yükselt

en: Field mapping
tr: Alan eşleme

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: Or
tr: Veya

en: Paragraph
tr: Paragraf

en: - Select -
tr: - Seçin -

en: File download
tr: Dosya indirme

en: Main navigation
tr: Ana gezinti menüsü

en: Product page
tr: Ürünler sayfası

en: color
tr: renk

en: Input type
tr: Girdi tipi

en: Video file
tr: Video dosyası

en: And
tr: Ve

en: Select terms
tr: Terimler seçin

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Compact
tr: Sade

en: Pagination
tr: Sayfalama

en: One time
tr: Bir kez

en: Search form
tr: Arama formu

en: Powered by Drupal
tr: Drupal tabanlıdır

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Your virtual face or picture.
tr: Sanal yüzünüz ya da resminiz.

en: Footer Bottom
tr: Altbilgi Altı

en: Main content
tr: Ana içerik

en: Sidebar first
tr: Birinci kenar çubuğu

en: Main page content
tr: Ana sayfa içeriği

en: Show as expanded
tr: Genişletilmiş olarak göster

en: Sidebar second
tr: İkinci sütun

en: Endpoint
tr: Uç nokta

en: Previous page
tr: Önceki sayfa

en: The email address %mail is not valid.
tr: %mail e-posta adresi geçerli değil.

en: Row class
tr: Satır sınıfı

en: Data value
tr: Veri değeri

en: Asc
tr: Artan

en: Hide filter
tr: Süzgeci gizle

en: Master
tr: Ana (master)

en: Headings
tr: Başlıklar

en: Load More
tr: Daha Fazla Getir

en: Full HTML
tr: Tam HTML

en: -Select-
tr: -Seçiniz-

en: Last page
tr: Son sayfa

en: Selector label
tr: Seçici etiketi

en: Site branding
tr: Site markası

en: First page
tr: İlk sayfa

en: Submitted by @author_name on @date
tr: @date tarihinde @author_name tarafından gönderildi

en: Primary admin actions
tr: Birincil yönetici eylemleri

en: User account menu
tr: Kullanıcı hesap menüsü

en: Q&A
tr: Soru&Cevap

en: Divider
tr: Bölücü

en: Go to page @key
tr: @key. sayfaya git

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
tr: Arşivlendi

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
tr: Taslak

[ctx: Workflow state label]
en: Published
tr: Yayında

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
tr: Arşiv

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
tr: Yeni Taslak Oluştur

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
tr: Yayınla
