Kamihaya CMS (1.56.0) - en to ar translation catalogue (172 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Status
ar: الحالة

en: Content
ar: المحتوى

en: Type
ar: النوع

en: List
ar: لائحة

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: حذف

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Read more
ar: اقرأ المزيد

en: more
ar: المزيد

en: Quantity
ar: الكمية

en: On
ar: في

en: view
ar: عرض

en: File
ar: ملف

en: Tag
ar: وسم

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: None
ar: لا شيء

en: Message
ar: الرسالة

en: Country
ar: الدولة

en: Weight
ar: الوزن

en: Link
ar: رابط

en: Image
ar: الصورة

en: Center
ar: المركز

en: Category
ar: التصنيف

en: Name
ar: الاسم

en: Go to previous page
ar: الذهاب إلى الصفحة السابقة

en: Go to next page
ar: الذهاب إلى الصفحة التالية

en: Label
ar: التسمية

en: Help
ar: مساعدة

en: Default
ar: الافتراضي

en: Top
ar: الأعلى

en: Small
ar: صغير

en: Large
ar: كبير

en: Views
ar: الرؤى

en: Teaser
ar: موجز

en: Text
ar: نص

en: ID
ar: المعرف ID

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: file
ar: ملف

en: Error
ar: خطأ

en: Created
ar: الإنشاء

en: Node
ar: العقدة

en: Data type
ar: نوع البيانات

en: Create
ar: أنشئ

en: Horizontal
ar: أفقي

en: Vertical
ar: عمودي

en: FAQ
ar: سؤال متكرر

en: All
ar: الكل

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Block
ar: صندوق

en: Page
ar: الصفحة

en: Bottom
ar: الأسفل

en: Logo
ar: الشعار

en: Off
ar: إيقاف

en: Never
ar: أبدا

en: Header
ar: الترويسة

en: Footer
ar: التذييل

en: Score
ar: الدرجة

en: Filter
ar: انتقاء

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Nodes
ar: العقد

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: Textfield
ar: حقل نص

en: Medium
ar: متوسط

en: Media
ar: ميديا

en: Price
ar: السعر

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: Address
ar: العنوان

en: Desc
ar: تنازلي

en: Directory
ar: الدليل

en: Start
ar: البداية

en: End
ar: النهاية

en: Align
ar: المحاذاة

en: Background color
ar: لون الخلفية

en: Text color
ar: لون النص

en: Color
ar: اللون

en: First name
ar: الاسم الشخصي

en: Last name
ar: الاسم العائلي

en: Link text
ar: نص الرابط

en: Operator
ar: العامل

en: Position
ar: الوضع

en: Profile
ar: ملفات المستخدمين

en: Close
ar: إغلاق

en: Page Title
ar: عنوان الصفحة

en: Task
ar: مهمة

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Condition
ar: شرط

en: Authored on
ar: أُنشِئ يوم

en: Hidden
ar: مخفي

en: Messages
ar: الرسائل

en: Limit
ar: حد

en: Font size
ar: حجم الخط

en: Second
ar: الثانية

en: author
ar: مؤلف

en: Fixed
ar: ثابت

en: Empty
ar: فارغ

en: Greater than
ar: أكبر من

en: Left
ar: اليسار

en: Right
ar: اليمين

en: People
ar: الأشخاص

en: Video
ar: فيديو

en: Style
ar: نمط

en: Product
ar: المنتج

en: Changed
ar: تم التغير

en: Completed
ar: تم الإنهاء

en: Document
ar: وثيقة

en: New
ar: جديد

en: ‹ Previous
ar: ‹ السابق

en: Next ›
ar: التالي ›

en: by
ar: كتبه

en: Loading...
ar: تحميل...

en: Tabs
ar: علامات التبويب

en: Complete
ar: تام

en: Next page
ar: الصفحة التالية

en: Apply
ar: تطبيق

en: Go to first page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأولى

en: Go to last page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأخيرة

en: Above
ar: أعلاه

en: 1 minute
ar: دقيقة واحدة

en: Editor
ar: محرر

en: parent
ar: الأم

en: Source code
ar: شفرة المصدر

en: Telephone
ar: هاتف

en: Add Page
ar: اضافة صفحة

en: No title
ar: لا يوجد عنوان

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Promote to front page
ar: رَقِّ للصفحة الرئيسية

en: Skip to main content
ar: تجاوز إلى المحتوى الرئيسي

en: Or
ar: أو

en: - Select -
ar: - اختر -

en: File download
ar: تنزيل الملف

en: Main navigation
ar: القائمة الرئيسية

en: Video file
ar: ملف الفيديو

en: Select terms
ar: أختر مصطلحات

en: Items per page
ar: العناصر لكل صفحة

en: - All -
ar: - الكل -

en: Compact
ar: المدمج

en: Pagination
ar: ترقيم الصفحات

en: Search form
ar: استمارة البحث

en: Powered by Drupal
ar: يستخدم دروبال

en: « First
ar: « الأولى

en: Last »
ar: الأخيرة »

en: Breadcrumbs
ar: مسار التنقّل

en: Sidebar first
ar: العمود الجانبي الأول

en: Main page content
ar: محتوى الصفحة الرئيسية

en: Show as expanded
ar: الإظهار بشكل موسع

en: Sidebar second
ar: الشريط الجانبي الثاني

en: Previous page
ar: الصفحة السابقة

en: UUID
ar: المعرف UUID

en: Data value
ar: قيمة المُعطى

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Master
ar: الرئيسي

en: Full HTML
ar: HTML كامل

en: -Select-
ar: -اختر-

en: Last page
ar: الصفحة الأخيرة

en: Site branding
ar: العلامة التجارية للموقع

en: First page
ar: الصفحة الأولى

en: Submitted by @author_name on @date
ar: أضيفت بواسطة @author_name بتاريخ @date

en: Primary admin actions
ar: الإجراءات الإدارية الرئيسية

en: User account menu
ar: قائمة حساب المستخدم

en: Go to page @key
ar: الانتقال إلى الصفحة @key

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
ar: مسودة

[ctx: Workflow state label]
en: Published
ar: منشور

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
ar: أرشفة

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
ar: إنشاء مسودة جديدة

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
ar: نشر
