Kamihaya CMS (1.56.0) - en to ru translation catalogue (295 entries)

en: Home
ru: Главная

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Содержимое

en: Status
ru: Статус

en: Content
ru: Содержимое

en: Type
ru: Тип

en: List
ru: Список

en: Actions
ru: Действия

en: Cancel
ru: Отмена

en: Remove
ru: Удалить

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: Read more
ru: Подробнее

en: more
ru: ещё

en: Quantity
ru: Количество

en: On
ru: Вкл

en: License
ru: Лицензия

en: view
ru: представление

en: Major
ru: Основной

en: File
ru: Файл

en: Tag
ru: Тег

en: Reset
ru: Сбросить

en: None
ru: Нет

en: Message
ru: Сообщение

en: Country
ru: Страна

en: Weight
ru: Вес

en: Link
ru: Ссылка

en: Image
ru: Изображение

en: Center
ru: Центр

en: Category
ru: Категория

en: Name
ru: Название

en: Go to previous page
ru: На предыдущую страницу

en: Go to next page
ru: На следующую страницу

en: Label
ru: Метка

en: Help
ru: Справка

en: Default
ru: По умолчанию

en: Background
ru: Фон

en: Background Image
ru: Фоновое изображение

en: Top
ru: Вверху

en: Small
ru: Маленький

en: Large
ru: Большой

en: Views
ru: Представление

en: Teaser
ru: Анонс

en: Text
ru: Текст

en: 1 hour
ru: 1 час

en: Back to top
ru: Наверх

en: Content type
ru: Тип материала

en: file
ru: файл

en: Error
ru: Ошибка

en: Created
ru: Создано

en: Node
ru: Материал

en: Data type
ru: Тип данных

en: Create
ru: Создать

en: Horizontal
ru: Горизонтально

en: Vertical
ru: Вертикально

en: File not found.
ru: Файл не найден.

en: All
ru: Все

en: Page title
ru: Заголовок страницы

en: Block
ru: Блок

en: Page
ru: Страница

en: Left side
ru: Левая сторона

en: Right side
ru: Правая сторона

en: Bottom
ru: Снизу

en: User picture
ru: Аватар пользователя

en: Logo
ru: Логотип

en: Off
ru: Выкл

en: Never
ru: Никогда

en: Header
ru: Шапка

en: Footer
ru: Подвал

en: Score
ru: Результат

en: Filter
ru: Фильтр

en: Promoted to front page
ru: Помещено на главную страницу

en: API Key
ru: Ключ API

en: Nodes
ru: Материалы

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: Textfield
ru: Текстовое поле

en: 1 day
ru: 1 день

en: Medium
ru: Средний

en: Media
ru: Мультимедиа

en: Start Date
ru: Дата начала

en: Price
ru: Цена

en: Unlimited
ru: Неограничено

en: Address
ru: Адрес

en: Desc
ru: По убыванию

en: Company
ru: Компания

en: Directory
ru: Каталог

en: Example
ru: Пример

en: Start
ru: Начало

en: End
ru: Конец

en: Align
ru: Выравнивание

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Text color
ru: Цвет текста

en: Color
ru: Цвет

en: Logo URL
ru: URL логотипа

en: Padding
ru: Внутренний отступ

en: First name
ru: Имя

en: Last name
ru: Фамилия

en: Link text
ru: Текст ссылки

en: Teaser List
ru: Список анонсов

en: Operator
ru: Оператор

en: Position
ru: Позиция

en: Latest
ru: Последнее

en: Profile
ru: Профиль

en: Close
ru: Закрыть

en: Page Title
ru: Заголовок страницы

en: Task
ru: Задание

en: Flag
ru: Пометить флагом

en: First Name
ru: Имя

en: Last Name
ru: Фамилия

en: Latitude
ru: Широта

en: Longitude
ru: Долгота

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Condition
ru: Условие

en: Gender
ru: Пол

en: Male
ru: Мужской

en: Female
ru: Женский

en: Birthday
ru: День рождения

en: Authored on
ru: Создан в

en: Hidden
ru: Скрытый

en: Messages
ru: Сообщения

en: Token
ru: Токен

en: API key
ru: API-ключ

en: Middle
ru: По центру

en: Limit
ru: Предел

en: Font size
ru: Размер шрифта

en: Second
ru: Секунда

en: less than
ru: меньше чем

en: less than or equal to
ru: меньше или равно

en: Marker
ru: Маркер

en: Map width
ru: Ширина карты

en: Map height
ru: Высота карты

en: author
ru: автор

en: Fixed
ru: Фиксированный

en: Empty
ru: Пусто

en: Greater than
ru: Больше чем

en: Equal to
ru: Равно

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: People
ru: Пользователи

en: Video
ru: Видео

en: Style
ru: Стиль

en: Cart
ru: Корзина

en: Product
ru: Товар

en: Changed
ru: Изменение

en: Completed
ru: Завершено

en: Document
ru: Документ

en: Documents
ru: Документы

en: New
ru: Новое

en: Resume
ru: Продолжить

en: ‹ Previous
ru: ‹ Предыдущий

en: Next ›
ru: Следующий ›

en: by
ru: автор

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: News
ru: Новости

en: Tabs
ru: Вкладки

en: Complete
ru: Завершён

en: Next page
ru: Следующая страница

en: Apply
ru: Применить

en: Go to first page
ru: На первую страницу

en: Go to last page
ru: На последнюю страницу

en: Company Name
ru: Название компании

en: 30 minutes
ru: 30 минут

en: 2 hours
ru: 2 часа

en: 5 hours
ru: 5 часов

en: Double
ru: Удвоить

en: Above
ru: Сверху

en: 1 minute
ru: 1 минута

en: @count minutes
ru: @count минут

en: 1 week
ru: 1 неделя

en: Dotted
ru: Пунктир

en: Dashed
ru: Штрих

en: Solid
ru: Сплошной

en: Groove
ru: Выступ

en: Inset
ru: Внутрь

en: Editor
ru: Редактор

en: parent
ru: родитель

en: Source code
ru: Исходный код

en: Auto
ru: Авто

en: Border color
ru: Цвет рамки

en: 12 hours
ru: 12 часов

en: Telephone
ru: Телефон

en: Full Name
ru: Полное имя

en: Add Page
ru: Добавить страницу

en: Create Content
ru: Создать содержимое

en: No title
ru: Без названия

en: Offset
ru: Пропустить

en: Promote to front page
ru: Поместить на главную

en: Field mapping
ru: Соответствие полей

en: Border style
ru: Тип рамки

en: Password Expiration
ru: Срок действия пароля

en: Skip to main content
ru: Перейти к основному содержанию

en: Or
ru: Или

en: Paragraph
ru: Параграф

en: - Select -
ru: - Выберите -

en: Add New Page
ru: Добавить новую страницу

en: Zoom
ru: Масштабировать

en: Choose
ru: Выбрать

en: File download
ru: Скачивание файла

en: Upload a file
ru: Загрузить файл

en: Main navigation
ru: Основная навигация

en: Preview path
ru: Путь к предварительному показу

en: Product page
ru: Страница товаров

en: The configuration has been updated.
ru: Настройки были изменены.

en: color
ru: цвет

en: Input type
ru: Входной тип

en: Cover
ru: Обложка

en: Thumbnail image
ru: Миниатюра изображения

en: Flag link text
ru: Постановка флага: текст ссылки

en: Unflag link text
ru: Снятие флага: текст ссылки

en: Image description
ru: Описание картинки

en: Video file
ru: Видео файл

en: Checkbox
ru: Флажок

en: Background image
ru: Фоновое изображение

en: Accordion
ru: Аккордеон

en: And
ru: И

en: Select terms
ru: Выберите термины

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: - All -
ru: - Все -

en: Circle
ru: Круг

en: Compact
ru: Компактный

en: Equal
ru: Равный

en: Pagination
ru: Нумерация страниц

en: 1 | @count
ru[0]: @count
ru[1]: @count
ru[2]: @count[2]

en: Search form
ru: Форма поиска

en: Powered by Drupal
ru: Сделано на Drupal

en: « First
ru: « Первая

en: Last »
ru: Последняя »

en: CSS Class
ru: CSS Класс

en: Greater than or equal to
ru: Больше или равно

en: Your virtual face or picture.
ru: Ваше виртуальное лицо или изображение

en: Footer Bottom
ru: Нижний колонтитул

en: Not equal
ru: Не равный

en: Zoom Level
ru: Уровень масштаба

en: Breadcrumbs
ru: Строка навигации

en: Main content
ru: Основной контент

en: Design
ru: Дизайн

en: Sidebar first
ru: Первая боковая панель

en: Meta tag
ru: Мета-тег

en: School
ru: Школа

en: Managers
ru: Менеджеры

en: Main page content
ru: Содержимое страницы

en: Show as expanded
ru: Показывать раскрытым

en: Layout Settings
ru: Настройки Макета

en: Not equal to
ru: Не равно

en: Secret
ru: Секрет

en: H2 title
ru: H2 заголовок

en: Sidebar second
ru: Вторая боковая панель

en: Previous page
ru: Предыдущая страница

en: The email address %mail is not valid.
ru: Некорректный email адрес %mail.

en: Row class
ru: Класс строки

en: Data value
ru: Значение данных

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Accordion item
ru: Элемент "аккордеона"

en: Skill
ru: Навык

en: Product list
ru: Список товаров

en: Hide filter
ru: Скрыть фильтр

en: Master
ru: Основной

en: Headings
ru: Заголовки

en: Load More
ru: Загрузить ещё

en: @type field.
ru: Поле @type.

en: Paragraphs
ru: Параграфы

en: Full HTML
ru: Полный HTML

en: -Select-
ru: -Выбор-

en: Featured content
ru: Популярные публикации

en: Last page
ru: Последняя страница

en: Button label
ru: Метка кнопки

en: Path name
ru: Имя пути

en: Contain
ru: По содержимому

en: Selector label
ru: Метка выбора

en: Site branding
ru: Брендинг сайта

en: First page
ru: Первая страница

en: Submitted by @author_name on @date
ru: Опубликовано @author_name - @date

en: Primary admin actions
ru: Основные действия администратора

en: User account menu
ru: Меню учётной записи пользователя

en: Attributes: @attributes
ru: Атрибуты: @attributes

en: Entity browser
ru: Обозреватель сущностей

en: Select entities
ru: Выбрать сущности

en: Last Password Reset
ru: Последний сброс пароля

en: Divider
ru: Разделитель

en: @label tokens.
ru: @label токены.

en: Last imported time
ru: Время последнего импорта

en: In draft
ru: Черновик

en: Default checked
ru: Выбран по умолчанию

en: Your drafts
ru: Ваши черновики

en: Go to page @key
ru: Перейти на страницу @key

en: Dialog title
ru: Заголовок диалога

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
ru: Заархивированный

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
ru: Черновик

[ctx: Workflow state label]
en: Published
ru: Опубликовано

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
ru: Архивировать

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
ru: Создать новый черновик

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
ru: Опубликовать

en: No draft content was found.
ru: Черновики не обнаружены.

en: Control whether the user must reset their password. If the password has expired, this field is automatically checked after the execution of Cron.
ru: Укажите, должен ли пользователь сбросить свой пароль. Если срок действия пароля истёк, это поле автоматически проверяется после выполнения Cron.
