Kamihaya CMS (1.56.0) - en to uk translation catalogue (313 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Status
uk: Стан

en: Content
uk: Вміст

en: Type
uk: Тип

en: List
uk: Список

en: Actions
uk: Дії

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Read more
uk: Читати далі

en: more
uk: ще

en: Quantity
uk: Кількість

en: On
uk: Увімкнено

en: License
uk: Ліцензія

en: view
uk: переглянути

en: Major
uk: Важлива

en: File
uk: Файл

en: Tag
uk: Теґ

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Немає

en: Message
uk: Повідомлення

en: Country
uk: Країна

en: Weight
uk: Вага

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Center
uk: По центру

en: Category
uk: Категорія

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Go to previous page
uk: На попередню сторінку

en: Go to next page
uk: До наступної сторінки

en: Label
uk: Мітка

en: Help
uk: Довідка

en: Default
uk: Базово

en: Background
uk: Тло

en: Background Image
uk: Зображення тла

en: px
uk: пікс

en: Top
uk: Зверху

en: Small
uk: Мале

en: Large
uk: Велике

en: Views
uk: Види

en: Teaser
uk: Анонс

en: Text
uk: Текст

en: 1 hour
uk: 1 година

en: Back to top
uk: Нагору

en: Content type
uk: Тип матеріалів

en: Email
uk: Електронна пошта

en: file
uk: файл

en: Error
uk: Помилка

en: Created
uk: Створено

en: Node
uk: Матеріал

en: Data type
uk: Тип даних

en: Create
uk: Створити

en: Horizontal
uk: Горизонтально

en: Vertical
uk: Вертикально

en: File not found.
uk: Файл не знайдено.

en: FAQ
uk: ЧаПи

en: All
uk: Все

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Block
uk: Блок

en: Page
uk: Сторінка

en: Left side
uk: Ліва колонка

en: Right side
uk: Права колонка

en: Bottom
uk: Знизу

en: User picture
uk: Користувацьке зображення

en: Logo
uk: Логотип

en: Off
uk: Вимкнено

en: Never
uk: Ніколи

en: Header
uk: Верхній колонтитул

en: Footer
uk: Нижній колонтитул

en: Score
uk: Вага

en: Filter
uk: Фільтр

en: Promoted to front page
uk: Винесено на головну сторінку

en: API Key
uk: Ключ API

en: Nodes
uk: Матеріали

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: Textfield
uk: Текстове поле

en: 1 day
uk: 1 день

en: Medium
uk: Середній

en: Media
uk: Медіа

en: Start Date
uk: Дата початку

en: Price
uk: Ціна

en: Unlimited
uk: Необмежено

en: Address
uk: Адреса

en: Desc
uk: Спад

en: Job Title
uk: Посада

en: Job Description
uk: Опис завдання

en: Company
uk: Компанія

en: Directory
uk: Каталог

en: Example
uk: Приклад

en: Start
uk: Початок

en: End
uk: Кінець

en: Align
uk: Вирівнювання

en: Background color
uk: Колір тла

en: Text color
uk: Колір тексту

en: Color
uk: Колір

en: Logo URL
uk: URL логотипа

en: Padding
uk: Внутрішній відступ

en: First name
uk: Ім’я

en: Last name
uk: Прізвище

en: Link text
uk: Текст посилання

en: Teaser List
uk: Список анонсів

en: Operator
uk: Оператор

en: Position
uk: Позиція

en: Latest
uk: Останнє

en: Profile
uk: Профіль

en: Close
uk: Закрити

en: Page Title
uk: Заголовок Сторінки

en: Task
uk: Завдання

en: Flag
uk: Встановити прапор

en: First Name
uk: Ім'я

en: Last Name
uk: Прізвище

en: Latitude
uk: Широта

en: Longitude
uk: Довгота

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Condition
uk: Умова

en: Gender
uk: Стать

en: Male
uk: Чоловіча

en: Female
uk: Жіноча

en: Birthday
uk: Дата народження

en: Occupation
uk: Фах

en: Authored on
uk: Створено

en: Hidden
uk: Приховано

en: Messages
uk: Повідомлення

en: Token
uk: Замінник

en: API key
uk: Ключ API

en: Middle
uk: Середина

en: Limit
uk: Обмежувати

en: Font size
uk: Розмір шрифту

en: Second
uk: Другий

en: less than
uk: менше, ніж

en: less than or equal to
uk: менше або дорівнює

en: Marker
uk: Позначка

en: Map width
uk: Ширина карти

en: Map height
uk: Висота карти

en: author
uk: автор

en: Fixed
uk: Фіксоване

en: Empty
uk: Порожньо

en: Greater than
uk: Більше ніж

en: Equal to
uk: Дорівнює

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: People
uk: Люди

en: Video
uk: Відео

en: Style
uk: Стиль

en: Group Name
uk: Назва групи

en: Cart
uk: Кошик

en: Product
uk: Товар

en: Changed
uk: Змінено

en: Completed
uk: Завершено

en: Asset
uk: Активи

en: Document
uk: Документ

en: Documents
uk: Документи

en: Slider
uk: Повзунок

en: New
uk: Нові

en: Resume
uk: Поновити

en: ‹ Previous
uk: ‹ Попередня

en: Next ›
uk: Наступна ›

en: by
uk: за авторством

en: Loading...
uk: Завантаження...

en: News
uk: Новини

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Complete
uk: Завершене

en: Next page
uk: Наступна сторінка

en: Apply
uk: Застосувати

en: Go to first page
uk: До першої сторінки

en: Go to last page
uk: До останньої сторінки

en: Company Name
uk: Назва організації

en: 30 minutes
uk: 30 хвилин

en: 2 hours
uk: 2 години

en: 5 hours
uk: 5 годин

en: Double
uk: Подвійний

en: Above
uk: Зверху

en: 1 minute
uk: 1 хвилина

en: @count minutes
uk: @count хв.

en: @count hours
uk: @count год.

en: 1 week
uk: 1 тиждень

en: Dotted
uk: Пунктир

en: Dashed
uk: Штрих

en: Solid
uk: Суцільне

en: Groove
uk: Виступ

en: Ridge
uk: Гребінь

en: Inset
uk: Вставка

en: Outset
uk: Накладка

en: Editor
uk: Редактор

en: parent
uk: батько

en: Source code
uk: Вихідний код

en: Auto
uk: Авто

en: Border color
uk: Колір рамки

en: Group Description
uk: Опис

en: 12 hours
uk: 12 годин

en: Telephone
uk: Телефон

en: Full Name
uk: Повне ім'я

en: Add Page
uk: Додати сторінку

en: Create Content
uk: Створити матеріал

en: No title
uk: Без заголовка

en: Offset
uk: Зміщення

en: Promote to front page
uk: Розмістити на головній

en: Field mapping
uk: Відповідність полів

en: Holiday
uk: Свято

en: Border style
uk: Стиль рамки

en: Skip to main content
uk: Перейти до основного вмісту

en: Or
uk: Або

en: Paragraph
uk: Абзац

en: Contract
uk: Контракт

en: - Select -
uk: - Виберіть -

en: Add New Page
uk: Додайте сторінку

en: Suspend
uk: Призупинити

en: Zoom
uk: Збільшення

en: Choose
uk: Вибрати

en: File download
uk: Завантаження файла

en: Upload a file
uk: Передати файл

en: Main navigation
uk: Основна навіґація

en: Preview path
uk: Шлях до попереднього показу

en: color
uk: колір

en: Input type
uk: Вхідний тип

en: Cover
uk: Обкладинка

en: Thumbnail image
uk: Зображення-мініатюра

en: Python
uk: Пітон

en: Flag link text
uk: Текст посилання встановлення прапора

en: Unflag link text
uk: Текст посилання зняття прапора

en: Image description
uk: Опис зображення

en: Video file
uk: Відеофайл

en: Checkbox
uk: Прапорець

en: Allowed tags
uk: Дозволені теги

en: Background image
uk: Зображення тла

en: Text background color
uk: Колір тла тексту

en: Accordion
uk: Акордеон

en: And
uk: Та

en: Select terms
uk: Вибір термінів

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: Reviewer
uk: Рецензент

en: - All -
uk: - Усе -

en: Circle
uk: Коло

en: Compact
uk: Компактний

en: Equal
uk: Дорівнює

en: Pagination
uk: Розбивка на сторінки

en: Search form
uk: Пошукова форма

en: Powered by Drupal
uk: Працює на Drupal

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: CSS Class
uk: Клас CSS

en: Greater than or equal to
uk: Більше або дорівнює

en: Your virtual face or picture.
uk: Ваше віртуальне обличчя або фото.

en: Footer Bottom
uk: Низ нижнього колонтитула

en: Not equal
uk: Не дорівнює

en: Contents
uk: Вміст

en: Breadcrumbs
uk: Рядки навіґації

en: Main content
uk: Основний вміст

en: Design
uk: Дизайн

en: Sidebar first
uk: Перша бічна панель

en: Meta tag
uk: Мета-теґ

en: 10px
uk: 10 пікселів

en: School
uk: Школа

en: Request timeout
uk: Час очікування запиту

en: Main page content
uk: Основний вміст сторінки

en: Show as expanded
uk: Показувати розкритим

en: Layout Settings
uk: Параметри розкладки

en: Contracts
uk: Контракти

en: Not equal to
uk: Не дорівнює

en: Secret
uk: Таємний

en: H2 title
uk: H2 заголовок

en: Sidebar second
uk: Друга бічна панель

en: Endpoint
uk: Кінцева точка

en: Previous page
uk: Попередня сторінка

en: The email address %mail is not valid.
uk: Електронна адреса %mail некоректна

en: Row class
uk: Клас рядка

en: Data value
uk: Значення даних

en: 4px
uk: 4 пікселі

en: Asc
uk: Зрост

en: Accordion item
uk: Елемент "акордеона"

en: Product list
uk: Список товарів

en: Hide filter
uk: Приховати фільтр

en: Master
uk: Головне

en: Headings
uk: Заголовки

en: @type field.
uk: Поле @type.

en: Paragraphs
uk: Абзаци

en: Full HTML
uk: Повний HTML

en: -Select-
uk: -Виберіть-

en: Enrollment
uk: Зарахування

en: Featured content
uk: Схожі матеріали

en: Last page
uk: Остання сторінка

en: Button label
uk: Мітка кнопки

en: Path name
uk: Назва шляху

en: Product category
uk: Категорія товару

en: Selector label
uk: Мітка вибору

en: Link to user
uk: Посилання на користувача

en: New Page
uk: Нова сторінка

en: Site branding
uk: Брендування сайту

en: Display description
uk: Опис відображення

en: First page
uk: Перша сторінка

en: Submitted by @author_name on @date
uk: Надіслав: @author_name, дата: @date

en: Primary admin actions
uk: Основні адміністративні дії

en: User account menu
uk: Меню облікового запису користувача

en: Attributes: @attributes
uk: Атрибути: @attributes

en: Entity browser
uk: Оглядач сутностей

en: Select entities
uk: Виберіть об'єкти

en: Divider
uk: Розділювач

en: @label tokens.
uk: Замінники @label.

en: Component ID
uk: ID компонента

en: In draft
uk: Чернетка

en: Go to page @key
uk: Перейти на сторінку @key

en: Dialog title
uk: Назва діалогу

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
uk: Архівовано

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
uk: Чернетка

[ctx: Workflow state label]
en: Published
uk: Опубліковано

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
uk: Архівувати

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
uk: Створити нову чернетку

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
uk: Опублікувати

en: Table class
uk: Клас таблиці
