Kamihaya CMS (all releases) - en to pt translation catalogue (151 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Type
pt: Tipo

en: Actions
pt: Ações

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Language
pt: Idioma

en: Read more
pt: Leia mais

en: more
pt: mais

en: Quantity
pt: Quantidade

en: view
pt: ver

en: Message
pt: Mensagem

en: Country
pt: País

en: Weight
pt: Peso

en: Image
pt: Imagem

en: Name
pt: Nome

en: Go to previous page
pt: Ir para a página anterior

en: Go to next page
pt: Ir para a próxima página

en: Label
pt: Rótulo

en: Default
pt: Padrão

en: Background
pt: Fundo

en: Background Image
pt: Imagem de Fundo

en: Top
pt: Superior

en: Teaser
pt: Chamada

en: 1 hour
pt: 1 hora

en: Back to top
pt: Voltar ao topo

en: Error
pt: Erro

en: Data type
pt: Tipo de dado

en: Create
pt: Criar

en: Block
pt: Bloco

en: Page
pt: Página

en: Left side
pt: Lado esquerdo

en: Right side
pt: Lado direito

en: Bottom
pt: Inferior

en: Never
pt: Nunca

en: API Key
pt: Chave de API

en: Textfield
pt: Campo de texto

en: 1 day
pt: 1 dia

en: Media
pt: Mídia

en: Start Date
pt: Data inicial

en: Price
pt: Preço

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Address
pt: Endereço

en: Example
pt: Exemplo

en: Start
pt: Iniciar

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Text color
pt: Cor do texto

en: Color
pt: Cor

en: Logo URL
pt: URL do logo

en: Tab
pt: Aba

en: Operator
pt: Operador

en: Close
pt: Fechar

en: Page Title
pt: Título da Página

en: Task
pt: Tarefa

en: Flag
pt: Alerta

en: First Name
pt: Nome

en: Last Name
pt: Sobrenome

en: Condition
pt: Condição

en: Hidden
pt: Oculto

en: API key
pt: Chave da API

en: The changes have been saved.
pt: As alterações foram salvas.

en: Limit
pt: Limite

en: Font size
pt: Tamanho da fonte

en: Second
pt: Segundo

en: less than
pt: menor que

en: less than or equal to
pt: menor ou igual a

en: Fixed
pt: Fixo

en: Empty
pt: Vazio

en: Greater than
pt: Maior que

en: Equal to
pt: Igual a

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: User registration
pt: Registro de usuário

en: People
pt: Pessoas

en: Product
pt: Produto

en: Completed
pt: Concluído

en: Asset
pt: Recurso

en: Document
pt: Documento

en: New
pt: Novo

en: Resume
pt: Continuar

en: ‹ Previous
pt: ‹ Voltar

en: Next ›
pt: Avançar ›

en: by
pt: escrito por

en: Loading...
pt: Carregando...

en: Tabs
pt: Abas

en: Complete
pt: Concluído

en: Next page
pt: Próxima página

en: Go to first page
pt: Voltar para a primeira página

en: Go to last page
pt: Ir para a última página

en: 30 minutes
pt: 30 minutos

en: 2 hours
pt: 2 horas

en: 1 minute
pt: 1 minuto

en: @count minutes
pt: @count minutos

en: @count hours
pt: @count horas

en: 1 week
pt: 1 semana

en: Source code
pt: Código-fonte

en: 12 hours
pt: 12 horas

en: Add Page
pt: Adicionar Página

en: Create Content
pt: Criar Conteúdo

en: No title
pt: Sem título

en: Field mapping
pt: Mapeamento de campo

en: Skip to main content
pt: Pular para o conteúdo principal

en: Or
pt: Ou

en: - Select -
pt: - Selecione -

en: Suspend
pt: Suspender

en: Choose
pt: Escolha

en: File download
pt: Download de arquivos

en: Upload a file
pt: Enviar um arquivo

en: Header Right
pt: Cabeçalho direito

en: Input type
pt: Tipo de entrada

en: Checkbox
pt: A caixa de seleção

en: Allowed tags
pt: Etiquetas permitidas

en: Background image
pt: Imagem de fundo

en: Accordion
pt: Acordeão

en: And
pt: E

en: Select terms
pt: Selecionar termos

en: Equal
pt: Igual

en: Pagination
pt: Paginação

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Greater than or equal to
pt: Maior que ou igual a

en: Footer Bottom
pt: Rodapé Inferior

en: Sidebar first
pt: Primeira barra lateral

en: Not equal to
pt: Diferente de

en: Secret
pt: Segredo

en: Sidebar second
pt: Segunda barra lateral

en: Previous page
pt: Página anterior

en: The email address %mail is not valid.
pt: O endereço de e-mail %mail não é válido.

en: Data value
pt: Valor dos dados

en: Skill
pt: Habilidade

en: Hide filter
pt: Esconder o filtro

en: Headings
pt: Cabeçalhos

en: @type field.
pt: campo @type.

en: JavaScript file
pt: Arquivo JavaScript

en: Full HTML
pt: HTML completo

en: -Select-
pt: -Selecione-

en: Last page
pt: Última página

en: Not empty
pt: Não está vazio

en: Product category
pt: Categoria do produto

en: First page
pt: Primeira página

en: Submitted by @author_name on @date
pt: Enviado por @author_name em @date

en: Accordion Item
pt: Item Accordion

en: Select entities
pt: Selecionar entidades

en: Divider
pt: Divisor

en: Go to page @key
pt: Ir para página @key

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
pt: Arquivado

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
pt: Rascunho

[ctx: Workflow state label]
en: Published
pt: Publicado

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
pt: Arquivo

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
pt: Criar novo rascunho

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
pt: Publicar
