Knowledge (8.x-1.0) - en to fr translation catalogue (197 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Status
fr: État

en: Approve
fr: Approuver

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Author
fr: Auteur

en: Closed
fr: Fermé

en: Cancel
fr: Annuler

en: Audience
fr: Auditoire

en: more
fr: plus

en: Enabled
fr: Activé

en: Last updated
fr: Dernière mise à jour

en: new
fr: nouveau

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: Edit
fr: Modifier

en: Links
fr: Liens

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Daily
fr: Quotidien

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: Monthly
fr: Mensuellement

en: None
fr: Aucun(e)

en: Link
fr: Lien

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Field
fr: Champ

en: Label
fr: Libellé

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Open
fr: Ouvert

en: Add
fr: Ajouter

en: View
fr: Voir

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Content Types
fr: Types de contenu

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: User
fr: Utilisateur

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Created
fr: Créé

en: Update options
fr: Mettre à jour les options

en: All
fr: Tout

en: Block
fr: Bloc

en: Pager ID
fr: ID de la pagination

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Revisions
fr: Versions

en: Field name
fr: Nom du champ

en: Count
fr: Décompte

en: Items
fr: Éléments

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Merge
fr: Fusionner

en: Customers
fr: Clients

en: Id
fr: Identifiant (ID)

en: Customer
fr: Client

en: Frequency
fr: Fréquence

en: Company
fr: Société

en: General
fr: Général

en: Start
fr: Début

en: Quality
fr: Qualité

en: Role
fr: Rôle

en: fields
fr: champs

en: Flag
fr: Marquer

en: Do nothing
fr: Ne rien faire

en: Sort by
fr: Trier par

en: Created date
fr: Date de création

en: Updated date
fr: Date de mise à jour

en: Authoring information
fr: Informations de publication

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Leave blank for %anonymous.
fr: Laisser vide pour %anonymous.

en: Hidden
fr: Caché

en: Approved
fr: Approuvé

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: The update has been performed.
fr: La mise à jour a été effectuée.

en: author
fr: auteur

en: Entity
fr: Entité

en: Revert
fr: Rétablir

en: Author Name
fr: Nom de l'auteur

en: Promote
fr: Promouvoir en page d'accueil

en: Revisions for %title
fr: Versions de %title

en: Revision
fr: Version

en: Permissions
fr: Droits

en: Scope
fr: Étendue

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Product
fr: Produit

en: Changed
fr: Modifié

en: Date created
fr: Date de création

en: Not published
fr: Non publié

en: Percentage
fr: Pourcentage

en: Revision of %title from %date
fr: Version de %title du %date

en: Allowed node types
fr: Types de nœuds autorisés

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Apply
fr: Appliquer

en: Publisher
fr: Éditeur

en: Permalink
fr: Permalien

en: Form
fr: Formulaire

en: Permission
fr: Droit

en: Anonymous posters may not enter their contact information
fr: Les utilisateurs anonymes ne peuvent pas saisir leur coordonnées

en: Anonymous posters may leave their contact information
fr: Les utilisateurs anonymes peuvent laisser leurs informations de contact

en: Anonymous posters must leave their contact information
fr: Les utilisateurs anonymes doivent laisser leurs informations de contact

en: Language code
fr: Code de la langue

en: Unlink
fr: Supprimer le lien

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la version du %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la version du %revision-date ?

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Context
fr: Contexte

en: Keyword
fr: Mot-clé

en: Offset
fr: Décalage

en: About
fr: À propos

en: Translate
fr: Traduire

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Title only
fr: Titre seulement

en: Display type
fr: Type d'affichage

en: Uses
fr: Utilisations

en: Posted in
fr: Posté sur

en: Delete all revisions
fr: Supprimer toutes les versions

en: Link settings
fr: Paramètres du lien

en: Internal
fr: Interne

en: Correct
fr: Bonne réponse

en: Partner
fr: Partenaire

en: Current User
fr: Utilisateur courant

en: @interval ago
fr: Il y a @interval

en: Post date
fr: Date de publication

en: Created year + month
fr: Année + mois de création

en: Created year
fr: Année de création

en: Created month
fr: Mois de création

en: Created day
fr: Jour de création

en: Created week
fr: Semaine de création

en: No user
fr: Aucun utilisateur

en: Show teaser-style link
fr: Afficher le lien d'accroche

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: Language settings
fr: Paramètres de langue

en: - All -
fr: - Tout -

en: Copy of the revision from %date.
fr: Copie de la version du %date.

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Author name
fr: Nom de l'auteur

en: Assigned To
fr: Assigné à

en: Current revision
fr: Version actuelle

en: Progress
fr: Progression

en: Moderation state
fr: État de modération

en: Edit URL
fr: Modifier l'URL

en: Date changed
fr: Date de modification

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
fr: Attention : ne l'attribuer qu'à des rôles de confiance ; cette permission touche à la sécurité.

en: Entity ID
fr: Identifiant (ID) de l'entité

en: Author textfield
fr: Champ texte Auteur

en: Contributor
fr: Contributeur

en: View reports, updates, and errors.
fr: Voir les rapports, les mises à jour et les erreurs.

en: Changed date
fr: Date de modification

en: Hash
fr: Hachage

en: Wave
fr: Vague

[ctx: Sort order]
en: Numerical
fr: Numérique

en: Enable to override this field's links.
fr: Activer pour supplanter les liens du champ.

en: Author uid
fr: uid de l'auteur

en: Date in the form of CCYYMMDD.
fr: Date sous la forme AAAAMMJJ.

en: Date in the form of YYYYMM.
fr: Date sous la forme AAAAMM.

en: Date in the form of YYYY.
fr: Date sous la forme AAAA.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
fr: Date sous la forme MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
fr: Date sous la forme JJ (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
fr: Date sous la forme SS (01 - 53).

en: Use site default RSS settings
fr: Utiliser les paramètres RSS par défaut du site

en: Candidate
fr: Candidat

en: Displaying @start - @end of @total
fr: Affichage de @start à @end sur @total

en: Approved status
fr: Statut approuvé

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
fr: Texte qui apparaîtra dans le champ jusqu'à ce qu'une valeur soit saisie. Cet indice est en général un exemple, ou une brève description du format attendu.

en: Last saved
fr: Dernier enregistrement

en: Not saved yet
fr: Pas encore enregistré

en: Lists (Views)
fr: Listes (Views)

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this field, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
fr: À moins que vous ne rencontriez des problèmes de pagination liée à ce champ, vous devriez le laisser à 0. Si votre page utilise des paginations multiples, vous pourrez définir une valeur supérieur pour ce nombre afin d'éviter tout conflit dans le tableau ?page=. Les valeurs élevées ajouteront beaucoup de virgules dans vos URLs, éviter cela autant que possible.

en: Pager ID: @id
fr: Identifiant (ID) de pagination : @id

en: Target entity type
fr: Type d'entité cible

en: Overriding default settings
fr: Supplantation des paramètres par défaut

en: Target Entity Type ID
fr: Identifiant (ID) du type d'entité cible

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: Display the author name.
fr: Afficher le nom de l’auteur.

en: @date by @username
fr: @date par @username

en: Entity Revision
fr: Révision d'entité

en: Changed year + month
fr: Année + mois de modification

en: Changed year
fr: Année de modification

en: Changed month
fr: Mois de modification

en: Changed day
fr: Jour de modification

en: Changed week
fr: Semaine de modification

en: Reuse
fr: Réutiliser

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
fr: Archivé

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
fr: Brouillon

[ctx: Workflow state label]
en: Published
fr: Publié

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
fr: Archiver

en: @interval hence
fr: Dans @interval
