Knowledge (8.x-1.1) - en to cs translation catalogue (166 entries)

en: Home
cs: Domů

en: Title
cs: Nadpis

en: Status
cs: Stav

en: Approve
cs: Schválit

en: Delete
cs: Smazat

en: Submit
cs: Odeslat

en: Operations
cs: Operace

en: Content
cs: Obsah

en: Type
cs: Typ

en: Author
cs: Autor

en: Closed
cs: Zavřená

en: Actions
cs: Akce

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Description
cs: Popis

en: Public
cs: Veřejná

en: more
cs: více

en: Article
cs: Článek

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: Administration
cs: Administrace

en: Action
cs: Akce

en: Last updated
cs: Poslední změna

en: new
cs: novinka

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: Overview
cs: Přehled

en: Edit
cs: Upravit

en: Links
cs: Odkazy

en: Search
cs: Hledat

en: Daily
cs: Denně

en: Weekly
cs: Týdně

en: Monthly
cs: Měsíčně

en: None
cs: Žádné

en: Message
cs: Zpráva

en: Link
cs: Odkaz

en: Settings
cs: Nastavení

en: Name
cs: Jméno

en: Field
cs: Pole

en: Label
cs: Popisek

en: Preview
cs: Náhled

en: Save
cs: Uložit

en: Default
cs: Výchozí

en: Update
cs: Aktualizovat

en: Open
cs: Otevřené

en: Add
cs: Přidat

en: View
cs: Zobrazit

en: Updated
cs: Aktualizováno

en: Keywords
cs: Klíčová slova

en: Total
cs: Celkem

en: type
cs: typ

en: User
cs: Uživatel

en: Content type
cs: Typ obsahu

en: Created
cs: Vytvořeno

en: Update options
cs: Nastavení aktualizace

en: All
cs: Vše

en: Block
cs: Blok

en: Page
cs: Stránka

en: Score
cs: Skóre

en: Published
cs: Zveřejněno

en: Filter
cs: Filtr

en: Revisions
cs: Revize

en: Field name
cs: Název pole

en: Count
cs: Počet

en: Mode
cs: Režim

en: Items
cs: Položky

en: Authored by
cs: Autor

en: Customers
cs: Zákazníci

en: Customer
cs: Zákazník

en: Desc
cs: Sestupně

en: Frequency
cs: Frekvence

en: Company
cs: Společnost

en: General
cs: Obecné

en: Start
cs: Začátek

en: fields
cs: pole

en: Original
cs: Původní

en: Sort by
cs: Řadit dle

en: Created date
cs: Datum vytvoření

en: Updated date
cs: Datum úpravy

en: Authoring information
cs: Informace o autorovi

en: Authored on
cs: Vytvořeno dne

en: Leave blank for %anonymous.
cs: Ponechat prázdné pro %anonymous.

en: Hidden
cs: Skryté

en: Approved
cs: Schváleno

en: ‹ previous
cs: ‹ předchozí

en: next ›
cs: následující ›

en: The update has been performed.
cs: Byla provedena aktualizace.

en: author
cs: autor

en: Revert
cs: Vrátit

en: Author Name
cs: Jméno autora

en: Revisions for %title
cs: Revize pro %title

en: Revision
cs: Revize

en: Permissions
cs: Oprávnění

en: Duplicate
cs: Duplikovat

en: Product
cs: Produkt

en: Changed
cs: Změněno

en: Date created
cs: Datum vytvoření

en: Not published
cs: Skryto

en: Percentage
cs: Procenta

en: Revision of %title from %date
cs: Revize %title z %date

en: Default value
cs: Výchozí hodnota

en: Apply
cs: Použít

en: Permalink
cs: Trvalý odkaz

en: Form
cs: Formulář

en: Permission
cs: Oprávnění

en: Anonymous posters may not enter their contact information
cs: Anonymní uživatelé nesmí zadat kontaktní informace

en: Anonymous posters may leave their contact information
cs: Anonymní uživatelé mohou zadat kontaktní informace

en: Anonymous posters must leave their contact information
cs: Anonymní uživatelé musí zadat kontaktní informace

en: Language code
cs: Kód jazyka

en: Unlink
cs: Zrušit odkaz

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
cs: Opravdu se vrátit k revizi z data %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
cs: Opravdu smazat revizi z data %revision-date?

en: « first
cs: « první

en: last »
cs: poslední »

en: Context
cs: Kontext

en: Keyword
cs: Klíčové slovo

en: Offset
cs: Posun

en: About
cs: Popis

en: Translate
cs: Přeložit

en: Entity type
cs: Typ entity

en: Title only
cs: Pouze nadpis

en: Display type
cs: Typ zobrazení

en: Citation
cs: Zdroj citátu

en: Uses
cs: Použití

en: Posted in
cs: Příspěvek

en: Delete all revisions
cs: Smazat všechny revize

en: Correct
cs: Správně

en: Current User
cs: Současný uživatel

en: Post date
cs: Datum vytvoření

en: Created year + month
cs: Rok a měsíc vytvoření

en: Created year
cs: Rok vytvoření

en: Created month
cs: Měsíc vytvoření

en: Created day
cs: Den vytvoření

en: Created week
cs: Týden vytvoření

en: No user
cs: Žádný uživatel

en: Show teaser-style link
cs: Zobraz odkaz ve formě upoutávky

en: Items per page
cs: Položek na stránku

en: Placeholder
cs: Zástupný řetězec

en: Language settings
cs: Nastavení jazyka

en: - All -
cs: - Vše -

en: Copy of the revision from %date.
cs: Kopie revize z %date.

en: « First
cs: « První

en: Last »
cs: Poslední »

en: Author name
cs: Jméno autora

en: Current revision
cs: Aktuální revize

en: Structure
cs: Struktura

en: Edit URL
cs: Upravit URL

en: Date changed
cs: Datum změny

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
cs: Varování: Tato práva přiřazujte pouze spolehlivým rolím; Tato práva mají dopad na bezpečnost.

en: Entity ID
cs: ID entity

en: Author textfield
cs: Textové pole Autor

en: View reports, updates, and errors.
cs: Zobrazení hlášení, aktualizací a chyb.

en: Changed date
cs: Datum změny

en: Asc
cs: Vzestupně

[ctx: Sort order]
en: Numerical
cs: Číselná hodnota

en: Author uid
cs: UID autora

en: Date in the form of CCYYMMDD.
cs: Datum ve formátu CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
cs: Datum ve formátu YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
cs: Datum ve formátu YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
cs: Datum ve formátu MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
cs: Datum ve formátu DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
cs: Datum ve formátu WW (01 - 53).

en: Use site default RSS settings
cs: Pro RSS použít výchozí nastavení webu

en: Approved status
cs: Stav schválení

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
cs: Text, který se zobrazí v poli, dokud nebude vložena nějaká hodnota. Obvykle se jedná o příklad nebo nebo stručný popis předpokládaného formátu.

en: Last saved
cs: Naposledy uloženo

en: Not saved yet
cs: Zatím neuloženo

en: Target entity type
cs: Typ cílové entity
