Knowledge (8.x-1.3) - en to ja translation catalogue (214 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Status
ja: 状態

en: Approve
ja: 承認

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Closed
ja: クローズド

en: Actions
ja: アクション

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Public
ja: パブリック

en: Audience
ja: 読者

en: more
ja: 続き

en: Article
ja: 記事

en: Enabled
ja: 有効

en: Administration
ja: 管理

en: Action
ja: アクション

en: Last updated
ja: 最終更新

en: new
ja: 新規

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Overview
ja: 概観

en: Edit
ja: 編集

en: Links
ja: リンク

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Daily
ja: 毎日

en: Weekly
ja: 毎週

en: Monthly
ja: 毎月

en: None
ja: なし

en: Message
ja: メッセージ

en: Weight
ja: ウェイト

en: Link
ja: リンク

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Field
ja: フィールド

en: Label
ja: ラベル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Update
ja: 更新

en: Open
ja: オープン

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: Updated
ja: 更新

en: Keywords
ja: キーワード

en: Total
ja: 合計

en: type
ja: タイプ

en: User
ja: ユーザー

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Created
ja: 作成

en: Update options
ja: 更新オプション

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Pager ID
ja: ページャーID

en: Roles
ja: 役割

en: Score
ja: 得点

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Field name
ja: フィールド名

en: Fields
ja: フィールド

en: Count
ja: カウント

en: Mode
ja: モード

en: Items
ja: アイテム

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Merge
ja: マージ

en: Customers
ja: 顧客

en: Id
ja: ID

en: Customer
ja: 顧客

en: Desc
ja: 降順

en: Frequency
ja: 周期的

en: Company
ja: 会社

en: General
ja: 全般

en: Start
ja: 開始

en: Note
ja: 注意

en: Role
ja: 役割

en: fields
ja: フィールド

en: Original
ja: オリジナル

en: Do nothing
ja: 何もしない

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Created date
ja: 作成日時

en: Updated date
ja: 更新日時

en: Authoring information
ja: 投稿の情報

en: Authored on
ja: 投稿日時

en: Leave blank for %anonymous.
ja: 投稿者の名前を入力してください。 空欄にすると %anonymous の投稿として扱われます。

en: Hidden
ja: 非表示

en: Approved
ja: 承認済み

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: The update has been performed.
ja: 更新されました。

en: author
ja: 投稿者

en: Entity
ja: エンティティ

en: Revert
ja: 戻す

en: Author Name
ja: 著者名

en: Promote
ja: プロモート

en: Revisions for %title
ja: %title のリビジョン

en: Revision
ja: リビジョン

en: Permissions
ja: 権限

en: Scope
ja: スコープ

en: Promotion
ja: プロモーション

en: Duplicate
ja: 複製

en: Product
ja: 商品

en: Changed
ja: 変更済

en: Date created
ja: 作成日時

en: Completed
ja: 完了

en: Not published
ja: 非掲載

en: Percentage
ja: パーセンテージ

en: Revision of %title from %date
ja: %date 時点での %title のリビジョン

en: Output format
ja: 出力書式

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Apply
ja: 適用

en: Publisher
ja: 出版社

en: field_name
ja: フィールド名

en: Permalink
ja: パーマリンク

en: Form
ja: フォーム

en: Permission
ja: 権限

en: Anonymous posters may not enter their contact information
ja: 連絡先の記入は不要

en: Anonymous posters may leave their contact information
ja: 連絡先の記入は任意

en: Anonymous posters must leave their contact information
ja: 連絡先の記入は必須

en: Language code
ja: 言語コード

en: Unlink
ja: リンクしない

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンに戻してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンを削除してもよろしいですか？

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: Context
ja: コンテキスト

en: Keyword
ja: キーワード

en: Offset
ja: オフセット

en: About
ja: アバウト

en: Translate
ja: 翻訳

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: Title only
ja: タイトルのみ

en: Display type
ja: 表示形式

en: Uses
ja: 機能

en: Posted in
ja: 投稿先

en: Delete all revisions
ja: すべてのリビジョンを削除

en: No role
ja: 役割なし

en: Link settings
ja: リンク設定

en: Correct
ja: 正解

en: Current User
ja: 現在のユーザー

en: Post date
ja: 投稿日

en: Created year + month
ja: 作成年月

en: Created year
ja: 作成年

en: Created month
ja: 作成月

en: Created day
ja: 作成日

en: Created week
ja: 作成週

en: No user
ja: ユーザーはいません

en: Show teaser-style link
ja: ティーザー形式のリンクを表示

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Language settings
ja: 言語の設定

en: - All -
ja: - 全て -

en: Copy of the revision from %date.
ja: %dateのリビジョンのコピーです。

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Author name
ja: 投稿者名

en: Current revision
ja: 現在のリビジョン

en: Structure
ja: サイト構築

en: Moderation state
ja: モデレーション状態

en: Edit URL
ja: URLの編集

en: Date changed
ja: 更新日付

en: The block cannot be placed in this region.
ja: そのブロックはこのリージョンに設置できません。

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
ja: 警告: 信頼できる役割のみに与えてください。この権限はセキュリティへの影響があります。

en: Entity ID
ja: エンティティID

en: Author textfield
ja: 投稿者のフィールド

en: The roles of the user.
ja: ユーザーの役割。

en: Weight for @block block
ja: ブロック @block のウェイト

en: View reports, updates, and errors.
ja: レポート、アップデート、エラーの閲覧をします。

en: Changed date
ja: 更新日

en: Hash
ja: ハッシュ

en: Wave
ja: ウェーブ

en: Asc
ja: 昇順

[ctx: Sort order]
en: Numerical
ja: 数値

en: Enable to override this field's links.
ja: このフィールドのリンクの上書きを許可する。

en: Author uid
ja: 投稿者 uid

en: Date in the form of CCYYMMDD.
ja: CCYYMMDDの日付形式です。

en: Date in the form of YYYYMM.
ja: YYYYMMの日付形式です。

en: Date in the form of YYYY.
ja: YYYYの日付形式です。

en: Date in the form of MM (01 - 12).
ja: （01から12）MMの日付形式です。

en: Date in the form of DD (01 - 31).
ja: DD（01 - 31）の日付形式。

en: Date in the form of WW (01 - 53).
ja: WW（01 - 53）の日付形式。

en: Use site default RSS settings
ja: サイトデフォルトの RSS 設定を使用する

en: Displaying @start - @end of @total
ja: @total 件中の @start 件目～ @end 件目を表示

en: Custom output for TRUE
ja: TRUEの場合のカスタム出力

en: Custom output for FALSE
ja: FALSEの場合のカスタム出力

en: Approved status
ja: 承認されたステータス

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ja: 値が入力されるまで、フィールドの内側に表示される文字列。このヒントは、サンプルの値か、あるいはフォーマットの簡潔な説明であることが多いです。

en: Last saved
ja: 最終更新

en: Not saved yet
ja: 未保存

en: Lists (Views)
ja: リスト (Views)

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this field, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
ja: このフィールドに関係するページャーで問題がある場合を除き、この値は 0 のままにすべきです。ひとつのページで複数のページャーを使用する場合は、?page= の配列での衝突を防ぐために、この数字をより大きな値に設定する必要があるかもしれません。値を大きくすると、URL にカンマが多く追加されるため、なるべく避けてください。

en: Pager ID: @id
ja: ページャーID: @id

en: Target entity type
ja: 対象エンティティタイプ

en: Overriding default settings
ja: デフォルトの設定を上書き

en: Target Entity Type ID
ja: 対象のエンティティタイプID

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻

en: Display the author name.
ja: 投稿者名を表示します。

en: Place block <span class="visually-hidden">in the %region region</span>
ja: ブロックを配置<span class="visually-hidden"> ( %region リージョン)</span>

en: @date by @username
ja: @date @username が投稿

en: Changed year + month
ja: 変更した年 + 月

en: Changed year
ja: 変更した年

en: Changed month
ja: 変更した月

en: Changed day
ja: 変更した日

en: Changed week
ja: 変更した週

en: @label (disabled)
ja: @label (無効)

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
ja: アーカイブ済み

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
ja: 下書き

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
ja: アーカイブ
